Csütörtökön sorsolták ki a női tenisz csapat világkupa, a Billie Jean King Cup by Gainbridge csoportbeosztásait. Tavaly az olaszok végeztek az élen.
TotalTenisz
A Billie Jean King Cup – korábban: Federation Cup (1963-1995) majd Fed Cup (1995-2020) – a női válogatottak legrangosabb viadala, melyet a Nemzetközi Tenisz Szövetség alapításának 50. évfordulóján, 1963-ban rendeztek meg első alkalommal. A torna immár a női tenisz nagy egyénisége, a 39 Grand Slam győzelemmel rendelkező (12 egyes, 16 páros és 11 vegyespáros) 81 esztendős amerikai Billie Jean King nevét viseli.
A magyar válogatott idén az Európa/Afrika I-es zónában a litvániai Vilnius városában, a SEB Arena fedett csarnokban lép pályára, 12 további együttes társaságában. A torna április 7-én kezdődik.
A csütörtöki sorsoláson a francia, belga, szlovén, osztrák négyesből kaptuk a kiemelt gárdát, mint kiderült: Belgiumot. Csapatunk második ellenfélként a görög együttessel csap majd össze.
Amennyiben a mieink az első két hely valamelyikén végeznek, az A-csoportból (francia, török, svéd) kapnak ellenfelet a feljutásért.
„Tudtuk, hogy nem lesz könnyű. Sok fog múlni azon, hogy sikerül-e a legerősebb csapatunkkal utazni. Egyelőre pozitív visszajelzéseket kaptam a lányoktól. Nagy kérdés, hogy az ellenfeleknél kik fognak játszani” – fogalmazott Bardóczky Kornél szövetségi kapitány a sorsolás után.
Tavaly a tartalékos magyar női tenisz-válogatott a nyolcadik helyen zárta a Billie Jean King Kupa euro-afrikai zóna I-es csoportjának portugáliai tornáját. A top 200-as Bondár Anna, Gálfi Dalma, Udvardy Panna és Babos Tímea nem volt ott, így Palágyi Miklós kapitány Stollár Fannyra (270.), Szabanin Natáliára (601.) és Nagy Adriennre (728.) számíthatott Oeirasban. Utóbbiak szerepvállalása dicséretes volt (a 7-9. helyért a svédek elleni 3-0 biztosította, hogy 2025-ben is az Európa/Afrika I-es zónában játszhat válogatottunk), ezzel együtt remélhető, hogy ezúttal legjobbjaink is rendelkezésre állnak majd.
Zónaküzdelem, 2025
A-csoport: Franciaország, Törökország, Svédország
B-csoport: Szlovénia, Szerbia Litvánia
C-csoport: Belgium, Magyarország, Görögország
D-csoport: Ausztria, Lettország, Portugália, Horvátország
A feljutásért
A/1 – C/2, A2–C1, B1–D2, B2–D1
A kiesés elkerüléséért
A3–C3, B3–D4
Nagy Adrienn és Szabanin Natália öröme 2024-ben a bolgárok 2-1-es legyőzése után
Elkészült az április közepén esedékes 18 csapatos világcsoport beosztása is.
Világcsoport
selejtezők, április közepén
A (Tokió): Japán, Kanada, Románia
B (Ostrava): Csehország, Brazília, Spanyolország
C (Pozsony: Szlovákia, Egyesült Államok, Dánia
D (Brisbane): Ausztrália, Kazahsztán, Kolumbia
E (Radom): Lengyelország, Svájc, Ukrajna
F (Hága): Hollandia, Németország, Nagy-Britannia
A világcsoport döntőjében a kvalifikáció hat csoportgyőzteséhez csatlakozik a címvédő Olaszország és a rendező Kína. A helyszín 2025-2027 között három esztendőn át Shenzhen.