search

Utánpótlás

Nemcsek Gréta és Bakonyi Dávid egyaránt karrierje első egyéni J100-as ITF-tornáját nyerte az Alfa TI Cup-on. Utóbbi Nagy Botondot verte meg a döntőben, miközben a párosok mezőnyében a Kovács Marcell, Major Áron János duó, valamint Nemcsek is a dobogó legmagasabb fokára állhatott fel. Képünkön a leány és a fiú egyes finálé magyar résztvevői.

Gy. Szabó Csilla

A fiú párosok esetében már szombaton eldőlt, hogy magyar győztest aratnak az Alfa TI Cup-on, a Kovács Marcell és Major Áron János alkotta Vasas-kettős ellen ugyanis nem állt ki a másik finalista, egy ukrán, szlovák duó, így játék nélkül szerezték meg a győztesnek járó serleget. S bár mindketten a pályán szerették volna eldönteni a mérkőzés sorsát, örömük így is óriási volt, hiszen hármas kategóriájú tornán eddig egyikőjük sem diadalmaskodott párosban, egyesben pedig még nem is szereztek ITF-trófeát. Alacsonyabb szinten sem.

Kovács Marcell és Major Áron János párosgyőzelmét követően (balról jobbra)Kovács Marcell és Major Áron János párosgyőzelmét követően (balról jobbra)

A vasárnap számunkra igazából csak a leánydöntőben ígérkezett izgalmasnak, hiszen a fiúk esetében biztos volt a magyar siker. A fináléba ugyanis a torna második kiemeltje, Bakonyi Dávid, valamint negyedik kiemeltje, Nagy Botond jutott. A hölgyeknél ezzel szemben a negyeddöntő óta egyedüli magyarként menetelő Nemcsek Gréta (5.), a viadal első kiemeltjével, a cseh Marie Slamenikovával mérkőzött a végső győzelemért.

A Vasas 15 esztendős teniszezője az első szettben még kicsit kereste a játékát, így azt 6:4-re nyerte, a másodikat viszont már tökéletes tenisszel (6:0) hozta. Ez pedig azt is jelenti, hogy az idei J30-as és J60-as egyéni tornagyőzelmeket követően újabb szintet lépve, immáron J100-as, vagyis hármas kategóriájú juniorversenyen is sikerült nyernie. A múlt heti krakkói hasonló szintű viadalon elért páros győzelme előjele lehetett a vasárnapi, budapesti sikernek.

Nemcsek Gréta az egyes dobogó tetején, Nyírő László versenybíró és Mihálka Attila versenyigazgató közöttNemcsek Gréta az egyes dobogó tetején, Nyírő László versenybíró és Mihálka Attila versenyigazgató között

− Lengyelországban az egyes egyáltalán nem úgy alakult, ahogy szerettem volna, hiszen már a második körben kikaptam – kezdte értékelését Nemcsek Gréta. – Az Alfa TI Kupán picit gyengébb mezőny gyűlt össze, így egy jó sorsolással merészebb terveket is szőhettem. Végül az első fordulót leszámítva igen kemény meccseket kellett játszanom. Különösen a második volt igen megterhelő, a szlovák Gross ellen. A több mint háromórás meccs után nem volt könnyű fizikálisan összeszedni magamat, ezért alakult az azt követő negyeddöntő nehezebbre a vártnál.

Az igazán nagy kihívást azonban az elődöntő jelentette Gréti számára. Kszénia Szmirnova ellen nagy fordításra is szüksége volt ahhoz, hogy végül 7:6(5), 6:4-re nyerve biztosítsa helyét a döntőben. A torna folyamán jól megfigyelhető volt, hogy meccsei elején a kívántnál több időre volt szüksége ahhoz, hogy felpörögjön és felvegye a tempót.

− Ez nem egy jó szokás, erősebb ellenfelek ellen nagyon kockázatos lehet, ezért a jövőben dolgozunk majd azon, hogy elkerüljem a hasonló helyzeteket és az első labdamenettől kezdve kellőképpen éles legyek – vonta le a tanulságokat eheti szerepléséből Nemcsek Gréta. – Azt viszont kifejezetten pozitívnak tartom, hogy minden esetben vissza tudtam jönni a meccsbe. Igazából egyszer sem éreztem úgy, hogy veszélyben forognak a győzelmem. A már említett második fordulóban a szlovák lány kicsit meglepett a jó játékával, miközben nekem nem igazán ment a tenisz. Kizárólag a fizikumomnak és a mentális erőmnek köszönhettem a győzelmet, amely nagyon sokat kivett belőlem, s ezt a fáradtságot vittem tovább a döntőig.

Bakonyi Dávid (balról) és Nagy Botond (jobbról), edzőjével Papp Sándorral illetve ifj. Szabó TamássalBakonyi Dávid (balról) és Nagy Botond (jobbról), edzőjével Papp Sándorral illetve ifj. Szabó Tamással

Idén ez volt Nemcsek harmadik junior sikere egyesben, a hazaiakon kifejezetten jól szerepelt, egy J30-ast, egy J60-ast, most pedig egy J100-ast nyert meg. Szerinte ezek az eredmények egy egészséges, lépcsőzetes fejlődést mutatnak, miközben a hétvégi kettős győzelmével be fog jutni a világ legjobb 250 juniorjátékosa közé, teljesítve a hazai szövetség által meghatározott mérföldkövet. Mivel mindezt folyamatos versenyzéssel érte el, most szeretne egy picit megállni és edzeni, utóbbira ugyanis a nyáron alig volt ideje a zsúfolt versenynaptár miatt.

A fiúk mezőnyében Bakonyi Dávid második kiemeltként vágott neki a tornának, így tőle joggal volt elvárható a döntőbejutás. Ennek megfelelően szettveszteség nélkül menetelt a döntőig, s csupán az alfás, vagyis hazai pályán játszó Nagy Botond (4.) kényszerítette nagyobb csatára. Előbbi edzője, Papp Sándor szerint, korántsem véletlen, hogy éppen most jött össze az első egyéni J100-as győzelem.

− Dávid az utóbbi időben sokat versenyzett, de csak párosban voltak igazán nagy sikerei, egyesben még nem tudta hozni azt, amit szerintem tudása alapján joggal várhatunk tőle – tudtuk meg Papp Sándortól a Next Tenisz Akadémia vezetőedzőjétől, Bakonyi mesterétől. – Az utóbbi tíz napot éppen ezért munkával töltöttük, ami meg is látszódott a játékán, elsősorban a szerváján. Az volt a célunk, hogy négy-öt meccset játsszon, s ez sikerült is, csak a mai ötödik találkozó volt nehezebb. Úgy gondolom, nyert helyzetben engedte magára vissza az ellenfelét, a végjátékban viszont javított. Jól szerválva, pozitív hozzáállással nyert. A tiszta fejnek, a befektetett munkának és a kiváló mentalitásnak köszönheti a tornagyőzelmet.

Bakonyi Dávid a döntőt követően úgy vélte, hogy sokat fejlődött fejben, ennek köszönhetően egész héten koncentráltan, a legnagyobb figyelemmel játszott.

− Előnyösebb helyzetben voltam Botinál, hiszen könnyű meccsek álltak mögöttem, míg neki nagy csatát kellett vívnia a fináléért – jelentett ki Bakonyi. – De a többi ellenfelem is hosszú és nehéz találkozó után lépett ellenem pályára, amiért kicsit szerencsésnek is érzem magam. Mivel a legutóbbi tornákon egyesben nem igazán szerepeltem jól, most nagy volt bennem a bizonyítási vágy. Ehhez társultak a hatékony gyakorlások, a szervám például egy hét alatt is sokat javult. Úgy gondolom, hogy eddig is megvolt a játékom ehhez az eredményhez, ám a figyelmem most érte el azt a szintet, amely elengedhetetlen a komolyabb játékosok elleni győzelemhez. Egész héten igyekeztem profiként hozzáállni a teendőimhez, a bemelegítést, a nyújtást úgy végeztem, ahogy kellett. Minden összeállt. De már a torna előtt is éreztem, hogy most lesz valami, hazai pályán a jelenlegi edzőm Papp Sándor és a korábbi mesterem Nemes Gábor előtt is meg akartam mutatni, hogy mit tudok.

A cél mindkettőjük szerint a jó teljesítmény volt, nem pedig a számszerű eredmény. Előbbiből azonban az utóbbi következett, aminek egyaránt csak örülni tudtak.

Nagy Botond ezzel szemben júniusban egy bő hónapot hagyott ki sérülés miatt, majd, amikor július végén, Zsolnán, ismét pályára lépett, kiújult a probléma. Fiziósának köszönhetően végül rendbe jött a keze és két hete teljes erőbedobással készült a J100-as budapesti ITF-tornára.

− Mindig szükségem van egy-két tornára ahhoz, hogy lendületbe jöjjek, most nem igazán volt erre lehetőségem – beszélt az Alfa TI Cup előtti terveiről Nagy Botond. – A sorsolást látva úgy gondoltam, hogy az elődöntőig el kell jutnom, ám ott a kazah ellen nagyon nehéz dolgom lesz. Ez így is lett, három szettes nagy csatában sikerült csak nyernem. Sok erőt kaptam a hazai pályától, vagyis a szurkolóktól. A győzelmet szerintem annak köszönhettem, hogy nem az eredményre fókuszáltam, hanem kizárólag a játékomra.

Bakonyi és Nagy egész héten együtt készült a meccsekre, így a vasárnapi döntőt megelőzően is együtt ütöttek be a találkozóra. Utóbbi ennek során a szokásosnál nehézkesebbnek érezte ellenfelét, ami az első szettben be is igazolódott. Az Alfa TI teniszezője stabilabban játszott, kevesebbet hibázott, s meg is nyerte 6:2-re az első játszmát. A másodikban azonban Bakonyi volt a jobb, és 6:1-gyel egyenlítette ki a szetteket. A harmadik hihetetlen izgalmakat hozott, s a mérkőzés sorsa tiebreakben dőlt el a Next játékosa javára.

− Végig élt bennem a remény, hiszen a harmadik játszmában hat-ötös állásnál meccslabdám is volt – idézte fel a kiélezett hajrát Nagy Botond. – Ha akkor kicsit agresszívabb vagyok, talán én nyerek. A tiebreakre viszont sajnos teljesen szétestem. Végig volt bennem egy kis feszültség, ami a hajrában jött ki rajtam. Ennek ellenére úgy érzem kihoztam a maximumot ebből a tornából, az elődöntőben óriási siker volt a kazah fiú legyőzése, a döntő így már csak hab volt a torta tetején.

Nemcsek Gréta (balról) a páros győzelmet követően is a dobogó legmagasabb fokára állhatott felNemcsek Gréta (balról) a páros győzelmet követően is a dobogó legmagasabb fokára állhatott fel

A torna utolsó mérkőzésén Nemcsek Grétáért izgulhattunk, aki a horvát Petkovics oldalán a páros döntőt is megnyerte 7:6, 6:7, 11-9 arányban. Ezzel pedig hibátlan teljesítményt nyújtott az Alfa TI Cup-on.