Az olaszok világelső teniszezője még márciusban adott kétszer pozitív mintát, de nem tiltották el. Ezt mondta Jannik Sinner a pozitív doppingtesztje után.
Csizmazia Zoltán
Jannik Sinner még a márciusi Indian Wellsben zajlott versenyen adott kétszer is pozitív mintát, de ettől függetlenül nem függesztették fel, mivel a szervezetében talált anabolitikus szteroid önhibáján kívül került a szervezetébe.
A doppingellenőrzés során nagyon kis mennyiségű klosztebol nevű szteroid nyomaira bukkantak. Nemzetközi Teniszintegritási Ügynökség (ITIA) úgy ítélkezett, hogy nem tiltja el a játékost, csupán az Indian Wellsben elért eredményeit (az elődöntőig jutott) törli, valamint a 325 ezer dolláros pénzdíját, és a megszerzett 400 ranglistapontját vette el.
Kiderült az is, miként került a szervezetébe az anyag. Akkor juthatott be ez az anyag, amikor a fizioterapeutája masszírozta, aki korábban megvágta a kezét, és olyan spray-t használt rá, amely tartalmazta a klosztebolt. A spray-t Sinner erőnléti edzője ajánlotta, amit egy olasz gyógyszertárban vett, azonban a fizioterapeuta nem ellenőrizte annak összetételét, sőt a masszírozás alatt még kesztyűt sem viselt.
Sinner a közösségi médiában reagált az ügyre: „A tisztesség a legfontosabb. Most már magam mögött hagyhatom ezt az emberpróbáló és rendkívül kellemetlen időszakot. Továbbra is mindent megteszek annak érdekében, hogy a későbbiekben is megfeleljek az ITIA doppingellenes programjának, és olyan csapat vesz körül, amely minden szabályt betart.”
A klosztebol egy olyan anyag, amit horzsolások, kisebb sérülések kezelésére alkalmaznak. A doppingolók az izomtömeget növelik ezzel az anyaggal.
Bár az ITIA elfogadta Sinner fellebbezését, vannak olyanok, akik nem nagyon hisznek az olasz ártatlanságában.
„Nevetséges – akár véletlen, akár tervezett volt” – írta az ausztrál Nick Kyrgios az X-en. „Kétszer tesztelnek tiltott (szteroid) anyaggal... 2 évre el kell tűnnie. A teljesítményed javult. Masszázskrém... Igen, szép.”
A kanadai Denis Shapovalov azt írta a közösségi médiában: „El sem tudom képzelni, mit érezhet most minden más játékos, akit ilyen anyagok miatt tiltottak el.”
*
Jannik Sinner ügyével majd a Nemzetközi Doppingügynökség (WADA) is foglalkozni fog, de biztosan nem a US Open előtt, amely már a selejtezőkkel javában zajlik. Ez pedig azt jelenti, hogy a világelső ott lesz az év utolsó Grand Slam tornáján.
Ez nem kevés problémát vet fel, leginkább a „gyanú árnyékával” és a következetlenséggel van probléma. Hiszen miért kezelnék a világelsőt másképp, mint a rangsorban csak a 760. helyen álló másikat. Sinner esetében három független szakértő állapította meg, hogy a szervezetében talált klosztebol „nem gyakorolt semmilyen releváns dopping- vagy teljesítménynövelő hatást a szervezetére.” Ehhez képest a fenti világranglista helyen álló honfitársa, Stefano Battaglino 2023 februárjában ugyanennyi mennyiségű klosztebolért négy év eltiltást kapott.
Bár Chris Evert, a korábbi kiváló játékos azt mondta, hogy a topjátékosok általában védve vannak ilyen esetekben, pont nem volt igaz, amikor a kétszeres GS-győztes román Simona Halepet tiltották el. Őt is négy évre meszelték el, amit aztán kilenc hónapra csökkentettek, ami már lejárt, de mit jelent ez a majdnem egyéves herce-hurcához képest.
John McEnroe egyetemesebb megközelítésre szólított fel a doppingellenes politikákban.
– Azt hiszem, Halep érvelt ugyanúgy, mint Sinner, hogy tudtán kívül történt mindez. Őt aztán eltiltották, az olaszt viszont nem függesztették fel. Tehát a játékosok szempontjából egyértelmű, hogy azt akarjuk, legyen egyfajta egység, mindenkit fel kell függeszteni, akinek a szervezetében dopping nyomaira bukkannak, és akkor nincs susmogás.