search

Utánpótlás

Jilly Ádám saját korosztályában is folytatta a remek szereplést. Az U18-as egyéni Európa-bajnokságon a negyeddöntőig jutott, a torna első kiemeltje és későbbi győztese, a román Preda állította meg. Kincses Kolos egy győzelemmel zárt, Bíró Melinda és Molnár Kitti az első fordulóban búcsúzott. Párosban a leányok voltak eredményesebbek, a Bíró, Molnár duó a legjobb nyolc között végzett.

Gy. Szabó Csilla

Az idei U18-as egyéni Európa-bajnokságra utazó Bíró Melinda (junior ITF 131), Molnár Kitti (324), Jilly Ádám (119), Kincses Kolos (154) alkotta magyar válogatott tagjai a korosztályos világranglistán elfoglalt helyezésük alapján nem tartoztak a torna esélyesei közé, így kiemeltek sem lettek. Bíró és Kincses ráadásul 2007-es születésű lévén a fiatalabbak közé tartozik, akik még jövőre is ott lehetnek az Eb-n. Ennek ellenére legalább egy-két kör bennük volt, hiszen Jilly 21., Kincses 23., Bíró 27., Molnár pedig 34. helyen került fel a nevezési listára.

Az Alfa TI idén nagyszerű szezont produkáló 18 esztendős játékosa, Jilly Ádám néhány hete Budapesten, már az első ATP-pontjait szerezte meg, s ezt a lendületet a felsőpulyai kontinensviadalon is megőrizte. Kincses Koloshoz hasonlóan a második fordulóban, vagyis a legjobb 64 között kapcsolódott be a versenybe, és egy kétszettes meccsen verte a 195. helyen rangsorolt holland ellenfelét. S bár a találkozó vége kicsit szorosabban alakult, mégis tökéletes kezdésnek bizonyult, Ádám ugyanis egy sebességfel feljebb játszott ellenfelénél, jobban szervált és fogadott. A harminckettő között viszont már egy kiemelt, top50-es juniorjátékos következett a cseh Petak személyében.

− Nem volt könnyű meccs, sokkal erősebben, és egészen más stílusban játszott, mint a holland fiú, sokat variált, pörgetett, igyekezett megtörni a játékomat – számolt be az Eb-n történtekről honlapunknak Jilly Ádám. – Nedves, mély talajon teniszeztünk, egy napot csúszott is a meccsünk a sok eső miatt, a harmadik szettben azonban ismét én irányítottam. A nyolcaddöntőben sajnos nem játszottam túl jól, pedig jól kezdtem, gyorsan breakeltem, amit vissza is adtam, így elment az első szett. A döntő harmadik játszmában, öt-hármas vezetésnél szervált a meccsért, én azonban nem adtam fel, küzdöttem, hajtottam, öt-ötnél majd húsz percen át gyűrtük egymást. A mentális erőmnek köszönhetem, hogy innen már nekem állt a meccs.

Jilly Ádám első egyéni Eb-jén is bizonyítottJilly Ádám első egyéni Eb-jén is bizonyítottFotó: Tennis Europe

Ádám ezzel karrierje első egyéni Európa-bajnokságán, a legjobb nyolc közé jutott, ahol a torna első kiemeltje, a juniorvilágranglista jelenlegi 7. helyezettje – korábban volt már ötödik is – várt rá. Szabó Tamás tanítványa az első szettet 6:3 arányban veszítette el, saját bevallása szerinte, ebben nagy része volt annak, hogy túlságosan is tisztelte ellenfele gazdag eredménylistáját. Megpróbált nagyon agresszíven játszani ellene, s még nála is nagyobbakat ütni. Ez azonban rossz taktikának bizonyult, mert minél keményebben indított, annál keményebben jöttek vissza a labdák a tornát később magabiztosan megnyerő romántól.

− Az első szett után átgondoltam a történteket, és inkább változatosan kezdtem játszani – tette hozzá Jilly Ádám. – Nyestem, felhúztam a labdákat, rövidítésekkel a hálóhoz csaltam, s így sikerült szétszednem a teniszét. A harmadik szett elején már három-egyre vezettem, de kicsit lankadt a figyelmem, becsúszott két-három hiba és máris négy-négy lett. Volt több breaklabdám, de egyiket sem sikerült megcsinálnom. Mindketten nagyon akartuk a győzelmet, tudtuk, hogy ezen a gémen múlik a meccs, sajnos neki jött össze. Volt néhány szerencsétlen, lecsurgó labda is, de összességében nem ezen múlt. A jövőben még sok ilyen színvonalú mérkőzést kell játszanom, és akkor ez a pár pont már az én javamra fog eldőlni. Az Eb legnagyobb tanulsága, hogy senkitől sem szabad megijedni, hiszen korosztályom egyik legjobbja ellen a győzelemtől sem álltam messze. Örülök, hogy ezt a szintet edzőim segítségével már elértem, most egy következőt kell céloznunk.

Kincses jövőre is indulhat még az U18-as mezőnybenKincses jövőre is indulhat még az U18-as mezőnybenFotó: Tennis Europe

A torna megnyitóján Kisantal Péter, az MTSZ férfi szakágának utánpótlásért felelős edzője nem véletlenül adta Jilly kezébe a magyar zászlót, s szokásával ellentétben, az erről készült fotót a közösségi média felületein is megosztotta. Ez a gesztus azonban nemcsak a játékos, és klubja, az Alfa TI, de valamennyi hazai korosztályos játékos és edzője felé jelzésértékű volt.

− Nagyon sokra tartom az Alfánál folyó alázatos és csendes munkát, ennek egyik legszebb eredménye Ádám folyamatos, jó teljesítménye – magyarázta Kisantal Péter. – Az átlagosnál később ért a legjobbak közé, a következetes munka révén mégis a helyére került. Ahogy a zászló is az ő kezében. Egy válogatott edző számára öröm, ha ilyen mentalitású és felkészült teniszezők kerülnek a keze alá. Éppen ezért nagyon sajnáltam, hogy nem sikerült még tovább jutnia, igazán megérdemelt volna egy nagyobb sikert is. Annak viszont nagyon örültem, hogy a meccseit otthonról is követték a fiatalok és sorra gratuláltak neki, hiszen Ádám útja mindenki számára tanulságos és példaértékű lehet. Kolosnak most nem ment úgy a játék, már az első meccsen is nehezen jutott túl, a másodikban pedig a kiemelt ellenfél végül jobbnak bizonyult nála. A mezőny igen erős volt, párosban sajnos meglátszott a fiúkon, hogy nem alkotnak összeszokott kettőst.

Bíró Melinda top50-es juniorjátékos ellen kezdett az Eb-nBíró Melinda top50-es juniorjátékos ellen kezdett az Eb-nFotó: Tennis Europe

A leányok esetében fordított volt a helyzet, ők egyesben búcsúztak gyorsan, párosban viszont nagyon jó meccseket nyerve jutott el a negyeddöntőig. A negyedik kiemelt németek elleni nyolcaddöntőben nagyon magas színvonalú játékkal nyertek. A négy közé jutásért éppen egyesbeli ellenfeleik ellen léptek pályára, a döntőbe jutó hollandok ellen meccs tiebreakben maradtak csak alul. A Bíró Melindát legyőzőt Joy de Zeeuw egyébként a korosztályos világranglista igen előkelő 35. helyén áll, és a Gellért SE játékosánál egy évvel idősebb.

− A magas, vékony testfelépítésű holland ellen Melindának most lett volna esélye, hiszen az esőzések miatti mély talajon előbbi kicsit nehézkesebben és bizonytalanabbul mozgott a szokásosnál – értékelt Fekete Rudolf, az MTSZ szövetségi edzője. – S bár a megbeszélt taktika egészen jól működött ellene, a ki nem kényszerített hibák miatt, végül Melinda veszített. De nem érzem úgy, hogy egyoldalú lett volna a meccs, inkább egy ki nem használt lehetőségként értékelem. Kitti hasonló szintű ellenféllel találta szemben magát, ám sérülés miatt hosszabb időt ki kellett hagynia, s az ebből fakadó meccshiány okozta a vereséget. Jó formában ő mehetett volna tovább. A párosok között az osztrákok elleni nyitány során egyértelműen mi voltunk a jobbak, a németek ellen pedig izgalmas meccset játszottunk, de valahogy végig biztos voltam a győzelmünkben. A hollandok ellen hasonló volt a forgatókönyv, amit végül Melinda korábbi egyesbéli ellenfelének győztes mentalitása döntött el az ő javukra. Nagyon kevésen múlt, hogy nem fordított eredmény született. Úgy láttam, a leánymezőnyben idén nem voltak kiemelkedő egyéniségek, a fiúknál viszont több is. A legjobb nyolctól kezdődően azonban már mindkét nem esetében jó meccseket láthattunk, s most is igaz volt az a megállapítás, hogy a top százon belül már képzett, jó teniszezők az ellenfelek, akik ellen meccset nyerni sem könnyű.

A Jilly Ádámot búcsúztató Luca Preda később az elődöntőben és a döntőben is két szettben nyert, a torna során az Alfa TI játékosa ellen veszítette a legtöbb játékot.

Fekete Rudolf, Kincses Kolos, Bíró Melinda, Molnár Kitti, Jilly Ádám és Kisantal Péter a megnyitónFekete Rudolf, Kincses Kolos, Bíró Melinda, Molnár Kitti, Jilly Ádám és Kisantal Péter a megnyitónFotó: Tennis Europe

Korosztályos egyéni Európa-bajnokság. Oberpullendorf (Ausztria).