search

Utánpótlás

Három magyar jutott a Mogyoródon zajló U14-es Tennis Europe viadal elődöntőjébe. Fazekas Vencel és Mokán István Damján egyaránt szlovák játékos ellen nyert a negyeddöntőben, Rekedt-Nagy Panni viszont Nógrádi Noémit búcsúztatva jutott a legjobb négy közé. Sziklai Zita egy román teniszezőtől szenvedett nagy csatában vereséget.

Gy. Szabó Csilla

Öt magyar játékos lépett pályára a Mogyoród Open pénteken megrendezett negyeddöntőiben. A fiúk mezőnyében a két legjobb hazai teniszező, a második kiemelt Fazekas Vencel (Tenisz Műhely), valamint a főtáblán negyedikként rangsorolt Mokán István Damján (Viharsarok TA) neve szerepelt a legjobb nyolc között, ami egyáltalán nem volt meglepő. Előbbi a papírformának megfelelően két 6:2, 6:1-es találkozóval jutott el idáig, a szlovák Siqueira ellen pedig még ennél is simább, 6:1, 6:1-es meccset játszott.

A szomszédos pályán, válogatottbeli csapattársa, a legjobb nyolc közé szintén szettveszteség nélkül eljutó Mokán István Damján viszont a vártnál nagyobb csatát vívott az ötödik kiemelt, szlovák Kovácik ellen, aki az első szettben elsősorban mentálisan kerekedett a magyar U14-es ranglista vezetője fölé. A Viharsarok 14 éves játékosa 6:2 arányban veszítette el az első játszmát, majd a néhány perces szünetben kellőképpen lehiggadva, a tőle megszokott magabiztossággal tért vissza a pályára. Innen kezdve nem is volt kérdéses a meccs sorsa, amelyet 6:1, 6:0-val zárt le.

A találkozó után mindketten elégedetten nyilatkoztak a TotalTenisz stábjának, videónkból pedig az is kiderül, mit szólnának egy Fazekas-Mokán döntőhöz vasárnap? Ehhez persze szombaton mindkettőjüknek nyerniük kellene, Mokán az első kiemelt szlovák Lorincik ellen mérkőzik, Fazekas pedig a harmadik kiemelt, szintén szlovák Adamovic ellen.

− Nagyon szívesen néznék meg vasárnap egy magyar döntőt, hiszen az azt jelentené, hogy a szombati magyar-szlovák meccset mi nyernénk – jegyezte meg Kisantal Péter, az MTSZ férfi szakágának utánpótlással foglalkozó szövetségi edzője. – A helyzet az, hogy gyakorlatilag a két válogatott csap össze az elődöntőben, ami emlékeztet bennünket a Winter Cup-döntőjének első meccsére, amelyen ugyan kikaptunk, de Vencel verte Lorinciket, Damján pedig attól az első számú Krizantól kapott ki, aki Mogyoródra már el sem jött, inkább a junior ITF-tornákon próbálkozik. Ezt utóbbit jó döntésnek tartom, én is jobban örülnék, ha a hazai mezőnyből kiemelkedő Mokán és Fazekas a jelenleginél magasabb szinten versenyezne külföldön, hiszen töretlen fejlődésükhöz egyre erősebb meccsekre lenne szükségük. Nekik most már az egyes kategória a szint, azt a ritmust és sebességet kellene folyamatosan nyomniuk, nem szabad, hogy az alsóbb kategóriák lassabb tempója visszahúzza őket.

Így örült Mokán István Damján a győzelmének MogyoródonÍgy örült Mokán István Damján a győzelmének Mogyoródon

Az MTSZ szakembere több játékost is hiányolt a tornáról, így a fiúk között Giovantsis Noelt, a lányok mezőnyében pedig Serkédi Emesét és Sávolt Karolinát. Szerinte minden hazai lehetőséget ki kéne használni, s nemcsak a legjobbaknak. Kisantal Péter nagyon sajnálta, hogy a selejtező tábla például hiányos volt, akár az U12-ből fellépő játékosok is kipróbálhatták volna magukat a Budapesttől 15-20 percnyire zajló mogyoródi nemzetközi tornán. Az itt szerezhető tapasztalatok különösen sokat jelenthetnek, hiszen edző és tanítványa számára egyaránt világosan megmutathatja a követendő utat.

− Egyértelmű lemaradást mutat, hogy a válogatott kerettagok mögött következő játékosok alkotta, úgymond második vonal, rendre az első, második körben búcsúzik – tette hozzá Kisantal Péter, aki azt sem igazán értette, hogy a fiú párosok versenyében miért maradtak üres helyek a főtáblán, miért nem ragadták meg a hazai indulás lehetőségét a fiatalok?

A fiúkkal egyidőben lépett pályára Sziklai Zita (Bp. Honvéd SE), aki olyan hosszú mérkőzést játszott a román Sitar ellen, mintha legalábbis három szettre kényszerültek volna. Pedig nem így történt, két tiebreak döntötte el a mérkőzés sorsát. Az elsőben Zita futott az eredmény után, a másodikban azonban már 5:1-re is vezetett. Innen jött fel és fordított ellenfele. A 7:6(5), 7:6(6) -os vereség érthető módon elkeserítette a 2011. októberi születésű játékost, aki a találkozó után igen higgadtan értékelte a honlapunk számára adott videós nyilatkozatában a mérkőzést.

A másik leány negyeddöntőben Rekedt-Nagy Panni (SVSE) a nála egy évvel fiatalabb Nógrádi Noémi (Bp Honvéd SE) ellen mérkőzött, így biztos volt a magyar továbbjutó, ugyanakkor ez azt is jelentette, hogy valamelyikük búcsúzni kényszerül. A csatát a soproni játékos nyerte 6:2, 2:6, 6:2 arányban, s ebben az ő esetükben is fontos része volt a mentális erőnek, mint ahogy Sziklai Zita találkozójában is: