Nemcsek Tibor személyében június 1-je óta új főtitkára van a Magyar Padel Szövetségnek. Az elnökség által kinevezett szakember Urbán Attilát váltja ebben a tisztségben, utóbbi a CUPRA Hungarian Padel Tour – powered by HEAD versenysorozat menedzsereként tevékenykedik tovább. Az új operatív vezető az utánpótlás-nevelést tartja a további fejlődés kulcsának.
Gy. Szabó Csilla
Nemcsek Tibor a sportág hazai vezetőinek többségéhez hasonlóan, a tenisz világából érkezett a padelbe. Négy évtizeden át játszott amatőrként, gyermekei révén pedig a versenyteniszbe is belekóstolhatott. A Röpte Teniszklub egyik alapítójaként ismerkedett meg a sportklubok irányításának mindennapjaival, míg a civil életben hazai és nemzetközi nagyvállalatok vezetőjeként szerzett a management és a szervezés területén tapasztalatokat. S bár kiválasztásánál a sport iránti elkötelezettsége is fontos érv volt, cégvezetői múltja esett a legnagyobb súllyal a latba.
− Sokáig a foci volt a szerelmem, ám egy nagyon súlyos sérülés szó szerint derékba törte a labdarúgó pályafutásomat – idézte fel a kezdeteket Nemcsek Tibor. – Mivel a szüleim nem járultak hozzá a gerincműtéthez kétéves teljes pihenőre kényszerültem. Műegyetemistaként kezdtem el teniszezni, de leginkább autodidakta módon, bár Hidas Imre bácsi apukám nagyon jó barátja volt, így velük is gyakran játszottunk Budafokon. A versenyzésbe Norbi fiam révén kapcsolódtam be, hat-hét éves lehetett, amikor Fagyas Katalinnál teniszezni kezdett. Később, Kisantal Péter volt az egyik meghatározó mestere.
Nem sokkal később néhány szülővel közösen új klubot alapítottak Pécelen, Röpte Tenisz Klub néven, a vezetőedző Kisantal Péter lett. Gyermekeiknek igyekeztek ideális, és nem mellesleg megfizethető tenisz környezetet teremteni. Nemcsek Tibor is itt kezdett versenyszerűen csapatozni, később pedig a klubvezetésbe is belekóstolt. Fiát, Norbertet az egyetem elvégzése után ugyan hívták profinak Olaszországba, ám végül Zürichben és a padelnél kötött ki, ahol az egyik legnépszerűbb klubnak lett edzője, mára pedig vezetője. Miközben aktívan versenyez.
− Norbinak köszönhetően már akkor ismertem a sportágat, amikor itthon még nem hallani sem igen lehetett róla – beszélt a padelhez fűződő magyar viszonylatban régi kapcsolatáról Nemcsek Tibor. – Ez eleinte megmaradt az érdekesség szintjén, hiszen Magyarországon ekkor nem lehetett még játszani. Amikor viszont a M.E.S.E-n megépítették az első pályát, azonnal éltem a lehetőséggel. Megfogott a látványossága, az újszerűsége. A tenisz és fallabda múltamnak köszönhetően ráadásul igen gyorsan fejlődtem, így az apró sikerek sem maradtak el.
Nemcsek Tibor az utánpótlás-nevelés megerősítésében látja a sportág további fejlődésének lehetőségét. A padelben ez most egy kritikus pont, ezért a szövetség tervei között egy olyan inkubátor program szerepel a fő helyen, amely éppen erre kíván megoldást találni. Széles gyermekbázist szeretnének kialakítani, amelyre biztosan lehet majd építkezni. Óriási kihívás a fiatal szövetség számára, hogy szeptember első hetében Budapesten ad majd otthont a junior Európa-bajnokságnak, ugyanakkor egy nagyszerű lehetőség is a spotág hazai ismertségének növelése terén.
− Sokan ismerik már a padelt Magyarországon, de még többen vannak, akik még nem – tette hozzá Nemcsek Tibor, aki szerint a korosztályos kontinensviadal rendezési jogát a sportági vezetés kiváló munkájának köszönhetően kaphatta meg a Magyar Padel Szövetség, de a hazai viharos növekedés is az ő érdemük. – Az Eb minden bizonnyal ránk irányítja majd a figyelmet, amit maximálisan igyekszünk kihasználni. S bár még magyar sztárokról, húzónevekről nem igazán beszélhetünk, erre az eseményre igyekszünk majd minél több nemzetközi klasszisversenyzőt meghívni. Az ő játékuk sokak számára lesz majd vonzó, amiben nagyon bízunk. A pályák száma most már hatvan körülire tehető, a kluboké tizenöt körül jár, utóbbiból szeretnénk elérni az év végéig a húszas számot. Kerekes Péter elnök úrral szerencsére nagyon hasonlóan látjuk a sportágunk jövőjét, éppen ezért kifejezetten optimista vagyok a közös munkát illetően. A szakemberek szerint nyolc év múlva reális esélye lesz a padelnek arra, hogy felkerüljön az olimpiai játékok műsorára, ami további óriási lökést adhatna az eddigi és a jövőre tervezett fejlődésnek.
A padelezők újabb nemzedékeinek felneveléséhez természetesen jó edzőkre is szükség van. A hazai induláskor külföldi, tapasztalt mesterekre támaszkodott a szövetség, nekik köszönhetően szerezhettek az első magyar edzők is hivatalos licenszet. Idén azonban ezen a téren is további előrelépést terveznek, amihez már el is készült a program. Utóbbi keretében nyáron, illetve ősszel szerveznek két újabb továbbképzést. Az utánpótlás-neveléssel kapcsolatos ambiciózus tervek megvalósításához ugyanis szakemberekre is szükség lesz.
A magyar női és férfi padelválogatott csütörtökön utazott el az Európa-bajnokság selejtezőjére Oslóba. Az esélyekről megoszlanak a vélemények, vannak, akik a hölgyek, mások pedig az urak csoportbeosztását tartják nehezebbnek. Hogy kiknek lesz igazuk, az majd a kontinensviadal végén derül ki.
A rajt mindenesetre tökéletesen sikerült. A pénteki első meccsnapon, férfi csapatunk 2-1 arányban legyőzte San Marinó együttesét, a nők pedig 3-0-ra Csehországot.