Közel száz résztvevővel rendezték meg az I. MTSZ Play&Stay páros bajnokságot. A szervezők és a résztvevők egyetértettek abban, hogy a páros játék technikailag és érzelmileg egyaránt fejlesztő hatással van a gyerekekre. A tervek szerint hamarosan jön a viadal folytatása.
Gy. Szabó Csilla írása (tenisz-palya.hu) * Hagyományteremtő tornának adott otthont a hétvégén a Muskétás Teniszcentrum, hiszen az MTSZ első páros viadalát rendezte a legfiatalabbak, vagyis az U10-es korosztály számára. A Play and Stay program keretében a zöld, valamint a narancs pályán, fiú, leány, és vegyes párosok mérték össze tudásukat, összesen hat kategóriában.
A jövő bajnokai láthatóan élvezték a különleges lehetőséget, amely csak részben szolgálta a szórakozást. Számos szakmai magyarázat szerint ugyanis a korán elsajátított páros játék a későbbi egyéni sikereknek is remek megalapozója lehet.
Az ötlet maga az MTSZ Gyerektenisz bizottságának ülésén született meg, a verseny kidolgozója és főszervezője pedig Orbán-Sebestyén Katalin volt, a szövetség gyerektenisz programjának vezetője.
− A sikeresen bevezetett Play and Stay csapatbajnokság, valamint a decemberi Mikulás-kupa sorába illeszkedik a torna, amelynek első napján a zöldpályás meccsek nagyon színvonalas küzdelmeket hoztak – értékelt a vasárnapi záró mérkőzések idején Orbán-Sebestyén Katalin. – Közel száz játékos jött el a viadalra, nem kevesebb, mint negyvenhét páros lépett pályára a hat versenyszámban. Nagyon jó visszajelzéseseket kaptunk az edzőkollégáktól, de a szülők és a gyerekek is maradéktalanul elégedettek voltak a szervezéssel, a helyszínnel és az eseménnyel magával is. Úgyhogy már most a folytatáson gondolkodunk, s ha lehet nem is várunk a jövő évig az ismétléssel, hiszen szakmai szempontból is igény van a párosok korai versenyeztetésére. Próbálunk minél jobb helyet találni majd számára a versenynaptárban, mert fontosnak tartjuk a gyerekek motiváltságának megőrzését, amire a páros torna kifejezetten ideális.
A szakember szavait támasztották alá a vidám arcok, a pacsizásban találkozó apró kezek, valamint az egymás biztatására szánt örömteli szavak. A külső szemlélő számára is érezhető volt az önfeledt, különösebb lelki terhektől mentes hangulat, amely az ifjú játékosokat jellemezte. Pedig a klasszikus tornákon, már ebben a korban is gyakran tapasztalható a megfelelés iránti vágy, amely könnyen beárnyékolhatja a gyermeki játékosságot.
− Most annak örülök a legjobban, hogy játékosaink mosolyognak, megölelik egymást és láthatóan boldogok a pályán – vélte Dósa Dominik, a M.E.S.E edzője, aki állandó résztvevője ifjú teniszezőikkel a Play and Stay viadaloknak. – Sportágunk igen erős személyiségfejlesztő eleme, hogy a pályán minden rajtad múlik, minden helyzetet önállóan kell megoldanod. Ez óriási dolog. Ám egy kis túlzással sok esetben ez azt is jelenti, hogy senki mással ne foglalkozz, a győzelemért bármire képes legyél. Ez utóbbin enyhít a páros játék, amely együttműködésre, együttérzésre, közös gondolkodásra késztet. Láthatóan eloszlik a gyerekeken a teher, és a boldogságuk most valóban önfeledt. Ez az egyik ok, amiért örömmel jöttünk, a másik pedig szakmai, hiszen lehetőséget kínál arra, hogy természetes módon sajátítsák el a röpte és a lecsapás technikáját.
A fiatal szakember szerint ebben a korban még meglepően gyorsan tanulnak a gyerekek, a M.E.S.E-n körülbelül két-három hetet áldoztak a torna előtt a speciális páros felkészítésre. Ennek során olyan bonyolult összefüggéseket és taktikai elemeket sajátítottak el játszi könnyedséggel tanítványaik, hogy azon még a mesterek maguk is meglepődtek. A most tanultakra pedig későbbi karrierjük során is bizton támaszkodhatnak majd.
A Play and Stay programban szintén igen aktív MTK-BTC-ről Kántor Kálmán vezetésével érkeztek a gyerekek, akik a klub edzőivel szintén sokat gyakoroltak a tornára. Bár a szakember szerint ez nem minden esetben jelent klasszikus páros edzéseket:
− Az utóbbi időben a szokásosnál is több olyan gyakorlást vezettünk, amelyek a páros játék előkészítésére szolgálnak, tehát az indirekt felkészítés ugyanolyan markáns volt, mint a direkt. Természetesen a röptére különösen nagy hangsúlyt fektettünk, s úgy láttam, hogy a kért elemeket mind megpróbálták megvalósítani. Ami különösen tetszett, hogy nagyon figyeltek egymásra, bíztatták a társukat, nem volt veszekedés. Szinte mindenki profi hozzáállást tanúsított. Láthatóan nemcsak nálunk, de a többi klubban is igen eredményes felkészítő munkát végeztek a kollégák. Én egyébként is nagyon fontosnak tartom a páros játékot, különösen a vegyes páros esetében, amely kifejezetten erősítheti a fiúk és a leányok közötti szociális kapcsolatok javítását. Ebben a korban még mindkét nem tart egymástól, ezt a tartózkodást pedig a játék segítségével lehet a legkönnyebben feloldani. Akik pedig már most megtanulnak az ellenkező nemű társukkal jól kommunikálni, azok ennek a tudásnak a későbbiek során is hasznát vehetik.
Éppen ezért Kántor Kálmán nagyon jó kezdeményezésnek tartja a legfiatalabbak számára megrendezett páros tornát, s reméli, hogy a folytatás sem marad el.
A Tenisz Műhely vezetőedzője, Selmeci Petra szerint is hatalmas nyomás nehezedik az egész évben, már igen fiatal kortól egyedül versenyző gyerekekre, akik ezen a hétvégén a tenisz boldogabb oldalába is belekóstolhattak.
− A páros jellegű felkészítő gyakorlatok nálunk egész évben, napi szinten terítéken vannak, az alapképzésben ezeket az elemeket is nagyon fontosnak tartjuk – fűzte hozzá Selmeci Petra. – De nemcsak a képességfejlesztő hatása miatt örülök ennek a kezdeményezésnek, hanem azért is, mert rengeteg mosolygós gyermeket láthattam magam körül ezen a hétvégén. Ráadásul az egyesületünk életébe is új színt hozott a tornára való felkészülés, játékosaink rég nem látott lelkesedéssel szervezték a párokat. Bízunk a mielőbbi folytatásban.
Hasonló gondolatokat osztott meg honlapunkkal Dekovics Attila is az UNIK SE részéről, amely narancs pályán leány párosban és vegyes párosban egyaránt ezüstéremmel gazdagodott a hétvége folyamán. A szakember szerint akár kéthavonta is lenne létjogosultsága egy hasonló versenynek, s ezzel kapcsolatosan nemzetközi példát is említett.
− A külföldi korosztályos tornákon a páros versenyszámokban elért eredmények egy része is hozzáadódik az egyénihez, így mindenki számára fontos, hogy ezen a területen is felkészültek legyenek a magyar játékosok – jegyezte meg Dekovics Attila. – Ráadásul aki nem sajátítja el kellő időben a pályán szükséges együttműködés képességét, az később bizony hátrányba kerülhet. Ugyanakkor párost játszani szórakoztató is, ami ebben a korban különösen fontos. A Play and Stay program elsődleges célja is az, hogy a fiatalok az idő előre haladtával is pályán maradjanak, amit csak úgy lehet elérni, ha szeretik, amit csinálnak. Jó időben, ideális körülmények között rendezték meg ezt a tornát, éppen ezért az egyetlen hiányosság számomra, hogy narancs pályán a lányok lehettek volna többen is. De hát tudjuk, hogy a bázisteremtés kérdése folyamatosan problémát jelent, s talán ezen is segíteni lehetne több hasonló torna megrendezésével.
A teniszkarrierjét a közelmúltban befejező Fárbás Réka ma már edzőként vett részt a viadalon, amelyre a Tenisz Műhely apróságait kísérte. A korosztállyal nagy örömmel foglalkozó, a TF-es tanulmányait hamarosan befejező korábbi balatonboglári játékos saját emlékeit is felidézhette az esemény kapcsán, hiszen felejthetetlen bemutatkozására tíz évesen, az idősebb U12-es csapatbajnokságon került sor. Udvardy Panna pedig azóta már top100-as játékos lett.
− Mindig is nagyon szerettem párost játszani, és abban az emlékezetes csapatban is többször játéklehetőséghez jutottam. Földeák Katával később még fedett pályás felnőtt ob-t is nyertünk, amire nagyon büszke vagyok. A gyerekek, akiket elkísértem borzasztó lelkesek voltak egész héten, és nagyon elégedett vagyok a teljesítményükkel – összegezte röviden tapasztalatait Fárbás Réka.
A tanítványok közül Hollósy Nimród, a tavaly szeptemberi Play and Stay csapatbajnokságon győztes fiú TM II. tagja is részt vett, aki ezúttal is remekül szórakozott, ám szíve mégis az egyéni versenyekhez húzza:
− Nehezek voltak a meccsek, különösen azért, mert a partnerem teljesítményére nem tudtam hatással lenni – idézte fel a hétvégével kapcsolatos gondolatait a hétesztendős Hollósy Nimród. – Az egyesben pont azt szeretem, hogy ott biztos lehetek abban, hogy jól megoldom az adódó helyzeteket. Számomra a pálya nagysága sem jelent gondot, örömmel befutok minden távolságot, most viszont csak a terület feléért voltam felelős. Nagyon oda kellett figyelnem a párommal való összhangra. Ha lesz még hasonló torna, biztos, hogy elindulok, de azért az egyes az, ami igazán érdekel. Példaképem Rafael Nadal is csupán akkor lép párosban pályára, amikor a hazáját képviseli.
Fotók: Trenka Attila/MTSZ