Egyaránt negyedik helyen végzett U16-os és U18-as leány válogatottunk az idei Summer Cupon, előbbi ezzel kivívta a korosztályos világbajnokságon való részvétel jogát.
Mindkét együttes erőssége volt a kiváló csapategység, amely a pályán és azon kívül egyaránt tapasztalható volt.
Gy. Szabó Csilla írása (tenisz-palya.hu/MTSZ) * Kiváló teljesítménnyel jutott két leányválogatottunk az idei nem hivatalos korosztályos csapat Európa-bajnokság döntőjébe, ahol újabb bravúrt hajtottak végre. Az U16-os és az U18-as együttes egyaránt megnyerte első mérkőzését és ezzel bejutott a legjobb négy közé. S bár a folytatásban már nem sikerült további meccseket nyerniük, a negyedik helyezés mindkettő esetében nagy fegyvertény. A szakvezetők szerint kemény munkával, tudatossággal, a fizikális képzés javításával és az agresszív játékstílussal lehet odaérni a legjobbak közé.
Udvardy Lucáék csoportjuk második helyezettjeként érkeztek Csehországba, így számukra különösen izgalmas volt a sorsolás. A szerencse azonban melléjük állt és elkerülték a torna első két kiemeltjét, a cseh és az orosz csapatot, s az első fordulóban legyőzhető vetélytárs, a hasonló erőket felsorakoztató Németország volt az ellenfél. A lehetőség tehát adott volt, ám ezzel élni is kellett. S bár Dankó Vanesa rossz napot kifogva veszített, Udvardy Luca épp ellenkezőleg, hatalmas formában verte Caroline Kuhlt, akitől június elején, Tunéziában egy junior ITF-tornán szenvedett vereséget. Ráadásul nem is akármilyen körülmények között, hiszen akkor jött ki az a sérülése, amely az Eb-re való felkészülését is nehezítette, így fel kellett adnia ellene a találkozót.
− Nagyon boldog vagyok, hogy ilyen szép eredményt értünk el, az pedig különösen nagy öröm, hogy vissza tudtam vágni a német lánynak – osztotta meg honlapunkkal élményeit Udvardy Luca, aki számára az jelentette a legnagyobb nehézséget, hogy az említett tornát követően nem tudott több komoly meccset játszani, hiszen sérülésének mielőbbi kezelésével volt elfoglalva. – Ráadásul szetthátrányból tudtam fordítani. Pedig jól indult a meccs, öt-három volt nekem, de olyan szép négy gémet hozott ellenfelem, hogy végül ő került előnybe. Ekkor változtattam a játékomon, s bár a selejtezőkben nagyon szállt a labda, itt kevésbé, ezért megpróbáltam többet pörgetni. Jó ritmust vettem fel, és bátran elkezdtem variálni, sok lendített röptét is ütöttem. A váltás olyan jól bejött, hogy ezután egyetlen játékot tudott nyerni a második és harmadik szettben.
A váltást egyébként nagyon is tudatosan hajtotta végre Luca, hiszen egyik erőssége éppen az, hogy alaposan megfigyeli az ellenfeleit, majd a gyenge pontjain támadja őket. Ez így történt a sorsdöntő német meccsen is, valamint a selejtező szintén fontos, a belgák elleni találkozóján is. Ott is bátran variált, a fontos pontoknál pedig jobban koncentrált.
− A németek elleni győzelem kulcsfontosságú volt és a mindent eldöntő párost azért tudtuk hozni, mert tanultunk a selejtező döntőjében hasonló szituációban elszenvedett vereségből – teszi hozzá Udvardy Luca a fontos pillanat felidézésével. – Tudtuk, hogy nem szabad magunkra engedni az ellenfelet a sikeres első szettet követően, s bár az esőszünet nem tett jót nekünk, nagy fegyelemmel megfogtuk a másodikat. Ehhez kellő magabiztosságra is szükségünk volt, de leginkább arra, hogy végig ott voltunk fejben. Nagyon boldogok vagyunk, hogy kvalifikáltuk magunkat a világbajnokságra. Az volt a célunk, hogy a legjobb négy közé kerüljünk és ne az ötödikért kelljen harcolni. Szerencsére minden a terveink szerint alakult.
Játékosa szavait támasztja alá Gulyás István csapatvezető is, aki a selejtezőkhöz hasonlóan ezúttal is a jó közösséget emeli ki az együttes egyik döntő erényeként.
− Fantasztikus trió jött idén össze, a három lány ott segítette egymást, ahol csak tudta. S bár a terheket nagy rutinjuk miatt elsősorban Lucára és Vanesára helyeztem, Fenyves Gréti is remekül helytállt – jellemezte az U16-os leányválogatottat Gulyás István. – Gréti, amikor nem játszott, akkor minden lehető módon kiszolgálta társait, amikor pedig játéklehetőséghez jutott, akkor a maximumot hozta ki magából. Utóbbi azonban az egész csapatra igaz, szívvel lélekkel teniszeztek a lányok. Bevallom örömtúra volt számomra ez a mostani, és életre szóló élményt kaptam. Egyrészt az eredmény miatt, hiszen Európa legjobb négy csapata között végezni hatalmas siker, másrészt pedig a jó hangulat miatt. Remélem, hogy ez így is marad, hiszen az utunk még nem ért véget, megyünk tovább a junior Billie Jean King kupa fináléjába, ahol az öt európai együttes mellett a hatodik a házigazda Törökország lesz. Az lesz majd az igazi nagy élmény számukra, sok jó meccset játszhatnak majd, s az egyéni karrierjük szempontjából is értékes tapasztalatok várnak rájuk. Ha minden jól alakul, biztosan szintet tudnak majd lépni.
A női szakág utánpótlásért felelős szakembere a szülők szerepét is kiemelte, mindhárom család maximálisan segítette az együttes sikerét. Gulyás István ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy valamennyi meccsük a végsőkig kiélezett volt, azok is, amelyek számszerűen könnyűnek tűntek. Éppen ezért fontos ez a siker, no és persze az U18-as leányoké is, s talán segít enyhíteni azt kishitűséget, amely gyakran jellemzője a magyar teniszezőknek. Tudatossággal és kemény munkával ugyanis mindenki oda érhet a legjobbak közé, s erre az idei korosztályos kontinensviadalok szolgáltak bizonyítékul.
− Amit meg kell tanulnunk, hogy támadó, agresszív játékot kell játszanunk. A mostani eredményt a helyén kell kezelnünk, hiszen a szerencse is segített minket a sorsolásnál, a lányok azonban példásan éltek a felkínált lehetőséggel. Ez pedig nemcsak számunkra volt egyértelmű, hiszen látható volt, ahogy az ellenfelek egyre jobban tiszteltek bennünket a sorozat során. A végén több kapitány is oda jött hozzám gratulálni a lányok játékát látva – vont le néhány fontos tanulságot az „örömtúrából” Gulyás István.
Kollégája, ifj. Fekete Rudolf is felemlegette a szerencse szerepét a sorozatban, igaz, ő éppen ellenkező előjellel. Szerinte ugyanis a horvátok elleni elődöntőben Tóth Amarissa Kiara mérkőzése valójában két labdameneten múlt, a fiatal magyar játékos a lehető legszorosabb tiebreakben (8:6) veszített.
− Előrebocsátom, hogy óriási sikernek tartom ezt a negyedik helyet, emiatt a két pont miatt azonban maradt bennem némi hiányérzet – kezdte értékelését ifj. Fekete Rudolf. – Szabanin Nati ugyanis simán hozta egyesét, miközben a párosban nem volt esélyünk a horvátok ellen. Mindig nehéz pillanat, amikor karnyújtásnyira vagyunk egy óriási bravúrtól, amit végül nem érünk el. De ennél soha rosszabb szereplése ne legyen egy korosztályos magyar válogatottnak. Már a megnyitó ünnepségen éreztem a helyzet súlyát és komolyságát, éppen ezért most nem szeretnék hosszabban a szerencsével sem foglalkozni. A tények azt mutatják, hogy döntő jelentősége volt a szlovákok elleni csoport-győzelemnek, hiszen így verhető ellenfelet kaptunk az első fordulóban. Büszke vagyok a lányokra, hogy a Spanyolország elleni találkozót simán hozták, hiszen ezzel is bizonyították, hogy a legjobb négy között a helyünk. Nagy segítséget jelentett számomra Vaskó Balázs jelenléte, aki ott segített, ahol csak tudott. Amikor én még bent ültem egy meccsen, ő már vitte is melegíteni a soron következő játékost. Igazi csapatmunka eredménye tehát ez a negyedik hely. A pályán és azon kívül egyaránt.
A női szakág válogatott edzője fontos tapasztalatokat is gyűjtött az idei nyár kontinentális eseményei során. Ezek alapján szerinte a magyar utánpótlásban mindenképpen nagyobb figyelmet kellene szentelni a fizikális képességek fejlesztésére, dinamikusabbá, gyorsabbá kell tenni a játékosokat, akiknek agresszívebben kellene előre indulniuk, s akár vállmagasságból is bátran támadni.
− A hazai mezőny ismeretében úgy gondolom, sok olyan játékosunk van, aki technikai képzettsége alapján felvenné a versenyt a legjobbakkal. Az élvonal azonban fizikai erővel és agresszióval könnyedén pótolni tudja a más területeken jelentkező hiányosságait. Erre mindenképpen figyelni kell majd a jövőben – foglalta össze röviden tapasztalatait ifj. Fekete Rudolf. A balatonboglári szakember szavait pedig mi is bizonyíthatná jobban, mint a franciák elleni bronzmeccs, amelyen a tavaly még világelső, jelenleg a junior ITF-ranglista harmadik helyén álló Elsa Jacquemot ellen csak hatalmas csatában kapott ki Szabanin Natália. Az MTK Budapest fiatalja parádés mérkőzést játszott, s három szettben szenvedett vereséget.
A csapat teljesítményével kapcsolatban persze nem lehet kikerülni azt a tényt sem, hogy Tóth Amarissa Kiara nem volt százszázalékos formában csuklósérülése miatt. A társainál egy évvel fiatalabb pécsi Bartha Panna így több lehetőséget kapott, amellyel legjobb tudása szerint próbált élni.
− Személy szerint nagyon örülök annak, hogy a selejtezők és a döntő során is játszhattam, a csapat szempontjából azonban ez egyáltalán nem volt előny, hiszen egy teljesen egészséges Mimivel akár még tovább is mehettünk volna – ismerte el igen sportszerűen Bartha Panna, aki értékes győzelmet és tisztes helytállást jelentő vereséget egyaránt elkönyvelhetett a kontinensviadal során. – Elsőéves vagyok ebben a korosztályban, ami tovább nehezítette számomra a feladatot, jóllehet egy Eb idősebbként is nagy kihívás. De szeretem a nagy feladatokat, s úgy érzem, minden meccsen odatettem magam, és kihoztam, amit tudtam. A selejtezők során nagyon fontos volt az első találkozó, s mint később kiderült a bosnyák lány elleni győzelmem döntőnek is bizonyult, hiszen a párost elveszítettük. Ellenfelem nagyon jól irányított tenyeressel, ezért Rudi tanácsára inkább a fonákján próbáltam tartani, ami remekül bejött. Erőnlétileg szerintem jól bírtuk a sorozatot, Nati két döntő szettes meccset is hozott, s az sem jelentett problémát, hogy többször azonnal kellett párost játszanunk. Ami tanulságos, például a győztes oroszok játékát nézve, hogy hihetetlenül stabilak voltak, nem adtak egyetlen ingyen pontot sem. Boldog vagyok, hogy segíthettem ez a fantasztikus csapatot, s remélem jövőre, immáron új társakkal is hasonlóan jó élményben lesz részem.
Summer Cup, nem hivatalos csapat Európa-bajnokság
Leányok.
U16. Ricany (Csehország)
Negyeddöntő. Magyarország – Németország 2-1 (Dankó Vanesa Dalma – Ella Seidel 3:6, 0:6; Udvardy Luca – Carolina Kuhl 5:7, 6:0, 6:1; Dankó, Udvardy – Kuhl, Seidel 6:4, 7:6 (4).
Elődöntő: Oroszország – Magyarország 2-1 (Anastiasija Gureva – Dankó Vanesa Dalma 1:6, 2:6; Jelena Pridankinya – Udvardy Luca 6:0, 6:2; Jaroslava Bartacsevics, Pridankina – Dankó, Udvardy 6:2, 6:4).
A 3. helyért: Románia – Magyarország 3-0 (Mara Gae – Dankó Vanesa Dalma 6:2, 3:0; Cara Maria Mester – Fenyves Gréta 6:4, 7:5; Stefania Bojica, Gae – Dankó, Udvardy, játék nélkül)
Csapatvezető: Gulyás István
Végeredmény: 1. Csehország, 2. Oroszország, 3. Románia, 4. Magyarország, 5. Németország, 6. Ukrajna, 7. Olaszország, 8. Spanyolország.
U18. Granville (Franciaország)
Negyeddöntő: Magyarország – Spanyolország 3-0 (Tóth Amarissa Kiara – Lucia Llinares Domingo 6:3, 6:1; Szabanin Natália – Raquel Gonzalez Vilar 6:0, 6:4; Bartha Panna, Szabanin – Gonzalez Vilar, Llinares Domingo 2:6, 6:2, 6:2.)
Elődöntő: Horvátország – Magyarország 2-1 (Lucija Ciric Bagaric – Tóth Amarissa Kiara 6:3, 4:6, 7:6(6), Petra Marcinko – Szabanin Natália 4:6, 2:6, Bagaric, Marcinko – Szabanin, Tóth 6:3, 6:0).
A 3. helyért: Franciaország – Magyarország 2-0 (Lois Boisson – Bartha Panna 6:2, 6:1, Elsa Jacquemot – Szabanin Natália 6:7(7), 6:2, 6:4. Oceane Babel, Jacqmot – Bartha, Szabanin nem játszották le)
Csapatvezető: ifj. Fekete Rudolf
Végeredmény: 1. Oroszország, 2. Horvátország, 3. Franciaország, 4. Magyarország, 5. Csehország, 6. Olaszország, 7. Spanyolország, 8. Szlovákia.