Több mint száz résztvevővel, Budapesten rendezték meg a 36. Toyota Országos Orvos Teniszbajnokságot. A torna legidősebb résztvevője, a 90 esztendős Kovács Árpád a viadal fair play díját is kiérdemelte, hiszen a fiatalabbak, vagyis a 80+-osok között volt kénytelen indulni. A hagyományos viadal résztvevői egyetértettek abban, hogy a sport segítette őket a civil élet sikereihez.
Gy. Szabó Csilla írása (tenisz-palya.hu/MTSZ) * „Jó látni, hogy az egészségügyben dolgozók a saját egészségükért is tesznek valamit, sőt, még a járvány alatt is szántak időt a felkészülésre, jóllehet áldozatos és kimerítő munkát végeztek az elmúlt közel másfél évben!”
Többek között ezekkel a szavakkal nyitotta meg a Magyar Orvosteniszezők Társaságának idei hivatalos bajnokságát az esemény fővédnöke, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem rektora, Merkely Béla. A háromnapos torna, a 36. Toyota Országos Orvos Teniszbajnokság pedig nem is szólt másról, mint a sport, azon belül pedig a tenisz, és az egészség kapcsolatáról.
A viadalon ugyanis a nyílt amatőr kategória mellett a 40+-tól egészen a 80+-ig sorakoztak a kategóriák. Sőt, Kovács Árpád személyében egy 90+-os induló is volt, aki korosztályának egyetlen képviselőjeként a fiatalabbak között volt kénytelen pályára lépni. A sportkórház korábbi ismert szülész-nőgyógyász főorvosa, egykori válogatott gyorskorcsolyázó, a Magyar Röplabda Szövetség alapító tagja, női válogatottjának pedig közel 25 éven át orvosa, csak negyvenen túl kezdett el komolyabban teniszezni, Vad Dezsőtől kapta az első leckéket.
− A tatai edzőtáborok idején kezdtünk ütögetni a kollégákkal, ezért autodidakta módon tanultam, sok rossz mozgásforma beidegződött, mire jó kezekbe kerültem – emlékszik vissza a hetvenes évek végére Kovács doktor, akit igen nagy tisztelettel vettek körbe kollégái a Feneketlen-tónál, s szinte mindenki páratlan fiatalságának titkáról faggatta. – A mozgást, és a légzést sohasem szabad abbahagyni. Ameddig lépni tudok, addig teniszezek is. Heti kétszer játszom, háromszor megyek uszodába, ahol a saját programomat veszem végig. Húsz perc hátúszás, húsz perc futás és húsz perc speciális gerinctorna. Természetesen utóbbi kettő is a vízben. Sajnos a koronavírus-járvány idején csak a tenisz maradt, ami most meg is látszott a kondimon. Azért én ennél gyorsabb voltam, a jégen is a sprintszámokban jeleskedtem.
A torna legidősebb résztvevőjeként fair play díjban részesülő Kovács Árpád február 27-i kilencvenedik születésnapja óta minden hónapban ünnepel, így a vasárnapi díjkiosztók idején is éppen hónapfordulós volt. Az orvosok bajnokságát pedig eddig még soha nem hagyta ki, harminchatodik alkalommal volt az indulók között.
A pénteki nyitónapon, azonban volt egy valódi születésnapos is, a 80+ kategóriában végül ezüstérmet szerző Mislay Endre, aki június 25-én töltötte be a 82. életévét. A 70.-ket is a bajnokságon, csak éppen Szentesen ünnepelte. Igaz, akkor még debütáns volt.
− Mindig is sportosan éltem, de csak az egyetemen kezdtem el teniszezni, és sokáig nem is tudtam ezekről a bajnokságokról – meséli Misley doktor, aki Vas megye középiskolás tornászbajnoka volt, majd rúdugró lett belőle, a sárvári gimnáziumban a mai napig nem döntötték meg az általa homokban, bambuszrúddal ugrott csúcsot. – Az utóbbi tizenkét évben azonban valamennyin részt vettem és szinte mindig dobogós helyen végeztem. Szentesen azonnal nyerni tudtunk a párommal, senki nem ismert minket, amolyan fekete lovak voltunk. A szülészet nagyon strapás szakma, számomra azért fontos a sport, hogy orvosként helyt tudjak állni. Az egyetem óta nemcsak teniszezek, de síelek, vízisíelek és vitorlázok. A rendelőmben éppen ezért nemcsak az általam világra segített gyermekek képe sorakozik, de bizony a sporttal nyert kupák és érmek is. Persze előbbiek többen vannak, de azért utóbbiból is van elég.
Köztük egy világbajnoki bronzérem egyéniben, ezüstérem párosban, amelyet a 2019-es vilniusi orvos tenisz vb-n nyert. A harmadik helyezés máig felejthetetlen élmény számára, különösen az út miatt, ami oda vezetett. Kiemelt teniszezők sorát verte, nehéz meccseket játszva állhatott fel egy svéd és egy japán kolléga mögé a dobogóra. Formáját ő is heti kétszeri edzésekkel tartja, amit télen síeléssel, nyáron vitorlázással egészít ki. Felesége is orvos, aki éppen ezért mindig is megértette, hogy életének kiemelkedően fontos része a sport.
S bár az idei bajnokságon is több mint száz induló volt, a legtöbb résztvevő nagyon is jól ismeri egymást. Dani Vilmos is a közkedvelt személyiségek közé tartozik, ráadásul ő több szálon is kötődik a hazai teniszélethez. 1995 és 2013. között, tizennyolc éven át volt az MTSZ válogatott kereteinek orvosa, és gyermekei, Beáta és Dániel is teniszeztek a BSE-ben, amelynek 1973-tól volt egyesületi doktora. Ahogy ő fogalmaz, őt is elkapta a teniszszülői betegség, különösen fia esetében, aki korosztályos válogatott, majd I. osztályú versenyző lett. S bár unokái, Gréta és Kristóf, kosárlabdázik, illetve focizik, teniszezni azért mindketten megtanultak.
− Édesapám Nagybánhegyes körorvosa volt, édesanyám tanítónő, nagybátyám pedig az általános iskola testnevelője – idézi fel gyermekkorát Dani doktor, aki a középiskolai éveit már a sportjáról méltán híres orosházi gimnáziumban töltötte, kosárlabdában, kézilabdában, labdarúgásban és atlétikában pedig az intézmény válogatottjának is tagja volt. – Nagybátyám kiváló tanárként nemcsak engem, de társaimat is megfertőzte a sport szeretetével. Szegeden végeztem az egyetemet, amelynek kosárlabda csapatával az élvonalban játszottunk. Ám amikor dolgozni kezdtem, éreztem, hogy nem fog beleférni az időmbe. Hetvenegyben kerültem fel a fővárosba és ekkor kaptam az első teniszórát Bíró Jánostól, itt a Feneketlen-tónál.
„Felejts el minden sportágat, amit eddig űztél, hiszen itt a karodat meghosszabbítja egy ütő, és a labdát azzal kell majd eltalálnod” – szólt az első edzői utasítás, s bizony igaza volt a legendás mesteredzőnek, Dani Vilmosnak ugyanis kellett egy kis idő, míg belejött a játékba. A BSE játékosa lett, majd az egyesület orvosa, később pedig a válogatottaké. Az aranydiplomáját idén átvevő, negyvenkét éve családorvosként dolgozó szakember szerint az átlagemberek számára is nagyon fontos a sport, s erre valamennyi páciense figyelmét fel is hívja.
− A rendszeres testmozgás, az egészséges táplálkozás és életmód az alapja annak, hogy sokáig aktívak maradhassunk. Úgy gondolom, mindenkit rá lehet venni a mozgásra, csak elhatározás kérdése az egész. Fontosak a példaképek, az élsportolók is, hiszen őket látva a változásra is könnyebb rászánnunk magunkat. S bár játékosként nem sikerült, a sportorvosok világszervezetének kongresszusai révén megcsináltuk a Grand Slamet, ezért is mondom, hogy fantasztikus közeg a tenisz, amihez jó tartozni. Egyáltalán nem csodálkozom azon, hogy a kollégák ilyen nagy számban vesznek részt ezen az eseményen, hiszen az orvostársadalom a saját bőrén érzi a sport pozitív biológiai, pedagógia és társadalmi hatásait – összegzi véleményét Dani Vilmos, aki 2001 óta résztvevője a hazai és a külföldi orvos-versenyeknek, egyik legszebb emlékként mégis az ausztrálok elleni Davis Kupa találkozót idézi fel, amelyen először ült hivatalosan a teniszválogatott melletti orvosi székben.
Huszonkét világbajnoki címével nemcsak a hazai, de bizony a világ egyik legeredményesebb teniszező orvosa is Bágyi Kinga, aki tízévesen Nyíregyházán kezdett játszani, majd az NYVSC játékosaként korosztályos vidékbajnokságot nyert, országos szinten rendre a legjobb 10-15 között volt az akkoriban még jóval népesebb ranglistán. A tanulás miatt azonban érettségi előtt búcsút intett a versenyzésnek, majd a debreceni egyetemi évek alatt, a DEAC női csapata révén újrakezdte a játékot.
− Az első és a másodosztály között ingáztunk, hiszen a tanulást nem volt könnyű összeegyeztetni a komoly edzésekkel, de a szívünk vitt előre és igazunk lett, valahogy mindig megoldottuk – idézi fel az egyetemi évek alatti nehézségeket a doktornő, aki nemcsak a Debreceni Egyetem fogorvos-tudományi karának dékánja, de a Szuper Ligába idén feljutott DEAC női teniszcsapatnak is a lelke. – Nagyon büszke vagyok arra, hogy a debreceni orvoskar egyetemistáival sikerült az élvonalba kerülni. Saját példámból okulva tudom milyen nehéz nekik, de próbálom összetartani az együttest. Nagyon jó játékosaink vannak, így bizakodó vagyok a jövőt illetően. A sport nagyon sokat segített abban, hogy a civil életemben is sikeres legyek, a tenisz tanított meg arra, hogy folyamatosan alkalmazkodni kell, és felállni a padlóról is. Ennek nagy része volt abban, hogy ilyen fiatalon a jelenlegi pozíciómba kerülhettem. A teniszben csupán a gyermekeim születése miatt voltak kihagyások, s bár mindketten sokáig játszottak, leányom Hanga végül rúdugró lett, amiben ma már többszörös bajnok és csúcstartó.
Kollár László szerint (aki feleségével, Harazin Piroskával a debreceni A Mozgó Cívisért Egyesület egyik vezetőjeként az esemény fő szervezője) az utóbbi években nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy a medikusokat is bevonják a bajnokságba, idén már nyolc férfi és öt nő képviselte az „utánpótlást”. Ez azért is különösen nagy szó, mert a vizsgaidőszak is éppen most zárul. A debreceni szakember szerint a négy orvosegyetem hallgatói önkormányzata is segítségükre volt, információs csatornáikon keresztül népszerűsítik az eseményeiket.
A Magyar Orvos Teniszezők Társaságának elnöke, Pethes Ákos néhány esztendeje vezeti a testületet, amely az első bajnokság idején, 37 évvel ezelőtt alakult. Eddig egyetlen esztendőben nem rendezhették meg a hagyományosan június utolsó hétvégéjén sorra kerülő tornájukat, mégpedig tavaly, a koronavírus-járvány miatt. A kezdetek Baliga Judit, Magyarosy Edina, Bondár Gábor, Borsay János és Orosz György nevéhez fűződnek, akik mind első osztályú kiváló hazai játékosok voltak, s természetesen orvosok. Ők szerezték az első magyar aranyakat az orvosok világversenyén, s olyan hagyományt teremtettek, amelyre nemcsak ők, de követőik is méltán lehetnek büszkék.
− Abban az időben nagyon nehéz volt szponzorokat szerezni az utazásokhoz, ám mára ezek a problémák is megoldódtak – beszél a kezdetekről Pethes Ákos, ortopéd-traumatológus-sportorvos, aki több mint 30 éve teniszezik az OSC-ben. – A bajnokság számunkra igazi ünnep, felválta vidéken és a fővárosban rendezzük, jártunk már Fehérgyarmaton és Debrecenben is. Mindenhová örömmel megyünk, ahol a környezet fogékony a teniszre. Próbáljuk tartani a színvonalat, miközben bővülni is szeretnénk, s minél több orvoskollégát bekapcsolni a körforgásba. A bajnokság alatt szeretnénk minél több meccsre lehetőséget adni, amiben idén is nagy segítségünkre volt Droppa Erika, aki az első tornán még játékvezetőként, hosszú évek óta azonban már versenybíróként segít a lebonyolításban. Sok az elszívó erő, amely a tenisz ellen dolgozik, ennek ellenére sokan vagyunk, s remélem ez a jövőben is így lesz!
Férfiak
40+: 1. Kelle György, 2. Domonyai István, 3. Almai Péter és Jakab Tamás
45+: 1. Szentkirályi Péter, 2. Varga Zoltán, 3. Kovács Attila és Marsovszky László
50+: 1. Zsembery Ákos, 2. Orosz László 3. Orosz György és Bagdán Péter
55+: 1. Orosz László, 2. Rák Péter, 3. Kovács Péter és Pethes Ákos
60+: 1. Kopcsó István, 2. Berczi Viktor, 3. Füle Attila és Komoróczy Péter
65+: 1. Böröcz István, 2. Kosztka Imre, 3. Füle Attila és Vancsura Tamás
70+: 1. Füle Lajos, 2. Ádám István, 3. Sas György és Almai János
75+: 1. Francia László, 2. Ádám István, 3. Szánthó József és Vitályos Iván
80+: 1. Gara Imre, 2. Misley Endre, 3. Kovács Árpád
Férfi amatőr: 1. Varga Zoltán, 2. Bérczi Ákos, 3. Csempesz Ferenc és Tassy Péter
Nyílt: 1. Wagner Vince, 2. Szentkirályi Péter, 3. Dózsai Dávid
Vigasz: 1. Géczy Béla, 2. Farkas Péter, 3. Béres Péter és Neuwirth Tamás
Páros
45+: 1. Czuczor Huba, Pongrácz Kristóf, 2. Fekete András, Zsembery Ákos, 3. Hugyák Ádám, Kovács Attila
55+: 1. Orosz László, Rák Péter, 2. Kovács Péter, Pethes Ákos, 3. Farkas Péter, Farkas Tamás és Spenik Vladimir, Tóth Csaba
65+: 1. Móritz András, Orosz György, 2. Füle Attila, Füle Lajos, 3. Kosztka Imre, Komoróczy Péter és Boronkai Gusztáv, Vancsura Tamás
70+: 1. Boronkai Gusztáv, Sas György, 2. Dani Vilmos, Kotányi Péter, 3. Almai János, Füle Lajos
75+: 1. Francia László, Soltész János, 2. Szentkirályi István, Vitályos Iván, 3. Gara Imre, Misley Endre
Férfi páros, nyílt: 1. Horváth Zsolt, Wagner Vince, 2. Domonyai István, Kelle György, 3. Csempesz Ferenc, Kövér Krisztián
Nők
50+: 1. Bágyi Kinga, 2. Suri Csilla, 3. Illés Gabriella
60+: 1. Baliga Judit, 2. Gottwald Katalin, 3. Ujlaky Ildikó
70+: 1. Péterffy Erzsébet, 2. Végh Gizella, 3. Péter Zsuzsanna
Nyílt: 1. Beck Katalin, 2. Villányi Réka, 3. Bleicher Nóra
Női páros
45+: 1. Illés Gabriella, Suri Csilla, 2. Fekete Andrea, Makara Judit, 3. Lohinszky Júlia, Stohl Viktória
65+: 1. Perényi Gizella, Végh Gizella, 2. Péter Zsuzsanna, Péterffy Erzsébet
Nyílt: 1. Bleicher Nóra, Lukács Laura, 2. Marázi Judit, Orosz Mária
Vegyes páros
45+: Suri Csilla, Kopcsó István, 2. Beck Katalin, Ágoston Péter, 3. Fekete Amndrea, Fekete András
55+: 1. Illés Gabriella, Farkas Tamás, 2. Orosz Mária, Orosz György, 3. Végh Gizella, Sas György
70+: 1. Perényi Gizella, Boronkai Gusztáv, 2. Péterffy Erzsébet, dr. Szentkirályi István, 3. Péter Zsuzsanna, Szánthó József
Nyílt: 1. Villányi Réka, Villányi Balázs, 2. Marázi Judit, Sarkadi István, 3. Boros Andrea, Czuczor Huba
"CIVIL" KATEGÓRIÁK
Férfi páros, nyílt: 1. Szentkirályi Péter, Szentkirályi Szabolcs, 2. Pavlik Attila, Pavlik András, 3. Neuwirth Tamás, Kollár László
Vegyes páros, nyílt: 1. Bágyi Kinga, Pintér László, 2. Domonyai-Korsós Rita, Domonyai István, 3. Szentkirályi Éva, Szentkirályi Péter
Medikus férfi egyes. 1. Pintér Máté, 2. Pintér László, 3. Závoti Olivér és Molnár Kristóf
Medikus női egyes: 1. Punyi Anna, 2. Leiti Viktória, 3. Stefanics Réka