A Tennis Europe U14-es európai ranglistáján Bíró Melinda mögött pillanatnyilag Bak-Szabó Norina a legjobban jegyzett top100-as magyar leányteniszező.
Edzője, Nagy Tamás a legjobb ötvenbe kerülést kérte tőle az év második felére, mégpedig azért, hogy a legrangosabb nemzetközi korosztályos tornákon mérhesse fel tudását.
A tizenhárom és féléves fiatal nagyon jó versenyzőtípus, igazi harcos.
Gy. Szabó Csilla írása (tenisz-palya.hu/MTSZ) Kortársaihoz képest viszonylag későn kezdett teniszezni az U14-es leányválogatott tagja, Bak-Szabó Norina, aki a jövő héttől a Summer Cup-on képviseli hazánk színeit Bíró Melinda és Farkaslaki-Hints Flóra társaságában. Pedig nővére, Klaudia révén szinte a pálya szélén cseperedett fel, mégsem szeretett volna testvére nyomdokaiba lépni. Végül hétévesen, egy nyári táborban kapott kedvet a sportághoz, majd Szántó Istvánnal, az ETC-n kezdett edzeni. Jelenlegi mesterei, Csurgó Virág és Nagy Tamás azonban sokkal régebb óta, szinte születésétől kezdve ismerték a kislányt, hiszen leányuk, a párosban junior Australian Open-győztes Nagy Adrienn és Norina nővére osztálytársak voltak.
− Ma már én sem értem miért, de valahogy nem volt kedvem a teniszhez, pedig minden út arra mutatott – emlékszik vissza a kezdetekre Bak-Szabó Norina, aki ennek a köszönhetően ki is hagyta a Play and Stay-korszakot, és az U12-es mezőnyben, a legkisebb meccsrutin nélkül kezdett el négy évvel ezelőtt versenyezni. – Eleinte ezért nem is nagyon nyertem. Akkor döntöttem el, hogy versenyezni fogok, amikor néhány viadalt követően, a fedett pályás országos bajnokságon elődöntős lettem, ráadásul a számomra ismeretlen kemény borításon. A szabad téri ob-n már megvertem a korosztályom egyik akkori legjobbját, Csenke Annát, szeptembertől pedig válogatott lettem.
Édesanyja, Bak Klarissza szerint szerencsésen alakult a kezdet, és mindig egészséges célokat tűztek ki Norina elé. Lépésről lépésre próbáltak haladni, anélkül, hogy túlversenyeztették volna. A 2021-es esztendő az első, amely valóban komolyabb eredményeket hozott, immáron a hazai rendezésű nemzetközi tornákon is. Párosban előbb a BTC-n döntőzött, majd az Alfa Kupát meg is nyerte a Tennis Europe U14-es mezőnyében, az U16-os Sori-kupán pedig egyesben finálézott, s ezzel a legmesszebb jutott a leányteniszezőink közül. A korosztályos európai ranglistán, a 41. helyezett Bíró Melindán kívül pillanatnyilag az egyetlen top100-as magyar játékos, jóllehet az évet még a háromszázon kívül kezdte.
− Tavaly voltak családi nehézségeink, de ez nemhogy visszafogta volna Norinát, sokkal inkább erőt adott neki és pozitívan változott – meséli a „civilben” sport-mentáltrénerként dolgozó anyuka, aki leányának csupán könnyen elsajátítható és hasznos alaptechnikákat tanít, ha mélyen szántó, terápiás beszélgetésekre lenne szüksége, azt inkább valamelyik kollégájára bízná. – Szeretnék megmaradni anyukának, még ha ez kicsit illúzió is, hiszen az életünk most már jórészt a teniszről szól. Norcsi nagyon jó versenyzőtípus, minden áron győzni akar, igazi harcos. Ezek a tulajdonságok a nővéréből például hiányoztak, amit tudomásul vettünk és elfogadtunk. De visszatérve az idei változásokra, megtanult a külső dolgoktól elvonatkoztatni, és kizárólag a saját feladatára fókuszálni. Ő az a típus, aki az edzésen duzzog, csattog, a meccsen azonban minden erejével figyel. Kisebb korában saját magát hajtotta a győzelem felé.
Ebből eleinte születtek is félreértések, hiszen néha túl hangosan bíztatta saját magát. Droppa Erika és Rákóczi Andrea versenybírók sokat beszélgettek vele erről, aminek gyorsan meg is lett a hatása. A legnagyobb befolyással azonban Csurgó Virág volt rá, aki korábban versenyzőként, ma pedig edzőként is a sportszerűségéről híres. A fiatal sportoló pedig szépen lassan végig ment azon a szocializációs folyamaton, amelynek eredményeképpen, tizenhárom és fél éves korára, az egyik legfegyelmezettebb játékossá vált.
− Támadó típus vagyok, de a teniszhez türelem is kell, ami korábban nem volt rám jellemző – véli Bak-Szabó Norina, aki ezen a téren is nagyon sokat javult az utóbbi egy évben, bár elismeri, még van hová fejlődnie, ahogy a szervákban is javulnia kell – Nagyon szeretek röptézni, a lendített röpte a kedvencem, emiatt a páros is nagyon jól megy. A nemzetközi tornák tapasztalata számomra az, hogy sokkal keményebben kell edzenem, ha utol szeretném érni az európai élvonal játékosait. Ugyanakkor az is látható, hogy nem elérhetetlenek a legjobbak, csak sokat kell dolgozni. Márpedig én felnőttként Grand Slam-tornát szeretnék nyerni, sőt, ha lehet, mind a négyet.
Persze azt Norina is tudja, ezek ma még nagyon távoli tervek, a közeliekkel kapcsolatban pedig mindig a realitás talaján maradnak. Utóbbiak közé pedig előbb a Budapest-bajnokság egyes és páros száma, majd a Summer Cup, az évvége felé pedig a korosztályos top50 elérése tartozik.
− Úgy gondolom, hogy Norina számára idén az lenne a legfontosabb, ha elérné a „Les petit as” elnevezésű mértékadó és rangos francia tornán való induláshoz szükséges korosztályos ranglistahelyezést – beszél tanítványa programjáról Nagy Tamás, aki négy éve irányítja Norina edzéseit, felesége, Csurgó Virág pedig heti egy alkalommal segíti a kettősüket. – Ezt a nyarat mindenképpen meg kéne húzni, s ha minden jól alakul, az év végén a tengerentúlon lehetne zárni az idényt, az Orange Bowl illetve az Eddie Herr tizennégy éven aluli kategóriájában. Ezek a viadalok egyrészt kiváló tapasztalatszerzési lehetőséget kínálnak, másrészt pontos képet adnak arról, hol tartunk a világhoz képest. Eleinte szokatlan volt számára az a terhelés, amit kapott tőlünk, pedig mi csak azt a programot állítottuk össze neki, amit hasonló korában Adrienn végzett. Mára szerencsére nincs ilyen gondunk, jó hangulatban és hatékonyan telnek az edzések. Jól bírja a strapát. Nagyon remélem, hogy már a Summer Cup-on megmutatja, mit tud.
Nagy Tamás szerint Norina igen agresszív játékot játszik, a tenyerese a jobbik ütése. Jól nyes, jól röptézik, ami elsősorban annak köszönhető, hogy a játék valamennyi elemét sokat gyakorolják. A szakember az eredmények és a fejlődés szempontjából egyaránt fontosnak tartja a párost, amit tanítványa ráadásul kifejezetten szeret. Nem fél közel menni a labdához és a hálóhoz, s már egészen jó tempóban tud játszani. A stabilitásban azonban még javulnia kell.
− A lányok esetében az oldal irányú mozgások a jellemzőek, Norina ezzel szemben inkább egyenesen, előre szeret indulni. Ez egyrészt nagyon jó, hiszen a támadó jelleget bizonyítja, hosszútávon azonban a pálya egészét be kell tudnia fogni. Tavaly, a pandémia idején is folyamatosan edzettünk, s úgy látom, hogy az eddigi kemény munka most kezd eredményekben beérni. Sokat tud, de a céljai megvalósításához még nagyon sokat kell fejlődnie – összegzi a tanítványával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat Nagy Tamás, aki tipikusan all-rounder, azaz komplex tudású teniszezőt szeretne nevelni a fiatal játékosból. Ebben pedig minden bizonnyal nagy segítség lesz, hogy Bak-Szabó Norina azt tartja követendőnek Serena Williams-ben, hogy „megy és teszi a dolgát”. Márpedig a teniszben ez az egyetlen sikerre vezető út.