search

A felnőtteknél a párosban francia partnere társaként immár elődöntős Babos Tímea, a junioroknál pedig Tóth Amarissa Kiara egyéniben érdekelt még a magyar szereplők közül a párizsi Grand Slam tornán.

A junior párosnál kedden mindhárom magyar induló az első körben búcsúzott, Fajta Pétert pedig a fiú egyesek második fordulójában állította meg svájci ellenfele.

Gy. Szabó Csilla írása * Ami a felnőtt párosversenyt illeti: Babos Timea és Kristina Mladenovic címvédőként folytatta jó szereplését, s a magyar, francia duó 6:2, 7:5-re verte a Kostyuk, Sasnovich párost és bejutott az elődöntőbe.

Egy, csak egy leány maradt versenyben a három magyar induló közül az idei korosztályos Roland Garros harmadik játéknapját követően. Ő pedig nem más, mint az MTK-t képviselő Tóth Amarissa Kiara, aki hatalmas izgalmak közepette, még hétfőn biztosította helyét a szerdai harmadik fordulóban. A francia Julie Belgraver (junior ITF 71.) már 6:2,4:2-re vezetett, amikor a BTC-n készülő Tóth fordított és nemcsak a második játszmát, de a meccset is megnyerte. Szerdán az orosz Polina Kugyermetova ellen kísérli meg a továbbjutást, a tét nyolcaddöntő.

− Nagyon kemény ellenfélnek bizonyult a francia lány, mindkét oldalról stabilan játszott és jól szervált – kezdte a hétfői mérkőzés értékelését Kellner Ádám, aki Budapestről követi játékosa mérkőzéseit, folyamatosan egyeztetve vele a további teendőket. –  Mimin látszott, hogy az elején kicsit túlizgulta a mérkőzést és átengedte az irányítást. A fordulópontot az jelentette, amikor ő is támadni kezdett és bátran nekiment az ellenfelének, akit megzavart a ritmusváltás. Ekkor fontos pontokat hozott, s mivel az önbizalma a helyén volt, a mérkőzést is meg tudta nyerni. Az utóbbi időben egyébként is jól sikerültek a hajrái, vesztes helyzetből is többször felállt. A szerdai orosz ellenfél azonban nagyon erősnek ígérkezik, őt egy másodpercre sem szabad elengedni, az elejétől a végéig fogni kell a gyeplőt. Párost viszonylag régen játszott, így ma nem is érezte magát túl komfortosan a pályán, de emiatt egyáltalán nem aggódunk, hiszen a következő kiélezett egyes előtt kifejezetten jó gyakorlás volt. A párizsi hűvös időben, nem könnyű a nehéz labdákkal boldogulni, de Amarissa szerencsére remekül alkalmazkodott a körülményekhez. Nagyszerű eredménynek tartom az eddigi két győzelmét és remélem szerdán is az eddigiekhez hasonlóan teljesít majd.

S hogy mennyire lesz nehéz a szerdai mérkőzés annak elbírálásához elegendő az ellenfél eredményeire néhány pillantást vetni. Kugyermetova a januári korosztályos Australian Openen ugyan kikapott a negyeddöntőben, ám az azt megelőző traralgoni felvezető versenyt megnyerte. Az ő esetében azonban nem is ez a legnagyobb fegyvertény, hanem az, hogy már tavaly decemberben tizenötezer dolláros összdíjazású felnőtt női versenyt nyert Antalyában, s gyakorlatilag több mint két éve, vagyis 15 éves kora óta edződik a nagyok között, s már most 784. helyen áll a WTA-rangsorában.

Az első körben Tóth Amarissához hasonlóan meggyőző teljesítményt nyújtó Fajta Péter már a második körben igen kemény ellenfelet fogott ki a svájci Leandro Riedi személyében, aki jelenleg 11. a korosztályos világranglistán, de februárban volt már hetedik is. Igaz, az idei junior Australian Open páros bajnoka már egyre többször kirándult a felnőttek mezőnyébe, a párizsi verseny előtt Svájcban egy 25 ezer dollár összdíjazású viadalon jutott negyeddöntőbe, az ATP 283. helyezett olasz Andrea Arnaboldi legyőzésével, de ott volt szeptember elején a kitzbüheli ATP250-es tornán is, és a selejtezők első körében az akkor még 98. helyen rangsorolt szlovák Andrej Martint győzte le három szettben.

fajta pter copyfajta pter copy

− Sajnos Peti nagyon rosszul aludt a mérkőzés előtt, ezért fejben és lábban egyaránt lassabb volt a szokásosnál. A svájci fiú pedig ezt kihasználta, nagyon gyorsan játszott, nem adott időt arra, hogy összeszedjük magunkat. Egyszerűen lerohanta Petit a meccs elején, amit a számszerű eredmény is hűen tükröz. Gyorsabb lábakkal, jó formában persze másképp alakult volna minden, még akkor is, ha szerintem a végső győzelemre is esélyes ez a fiú. A svájci csapatbajnokságban is jó ellenfeleket vert, tőle kikapni tehát egyáltalán nem szégyen. A páros nagyon szorosan alakult, egyetlen labdán múlott a találkozó sorsa. Most, közvetlenül a mérkőzés után, persze szomorúak vagyunk, de megyünk tovább, dolgozunk tovább – foglalta össze gondolatait Fajta Péter mérkőzéseit követően edzője, Palágyi Miklós. Mester és tanítványa szerdán már utazik is haza Budapestre, s megkezdik a felkészülést az október 20-án Plovdivban kezdődő G1-es ITF-viadalra, amelyen Peti egyelőre negyedik nevezési listán. A koronavírus-járvány miatt ebben a hónapban a Roland Garros mellett ez az egyetlen értékes pontokat adó verseny, ezért a magyar fiú Velcz Zsombor társaságában itt szeretne még egyszer utoljára javítani korosztályos ranglistáján, amely a felnőtt tornákra való nevezésnél jelenthet majd előnyt. A feltételes módot egyelőre a járványhelyzet indokolja, hiszen minél kevesebb Future-t rendeznek, annál nagyobb lesz a tolongás és annál kevesebb esélye lesz a fiataloknak a részvételre. Palágyi Miklós éppen ezért mostantól csak azzal foglalkozik, hogy tanítványai valóban leges-legutolsó korosztályos tornájukon a lehető legjobban megállják helyüket.

A nap krónikájához a fiúk mezőnyének egyik nagy meglepetése is hozzátartozik. A torna elsőszámú kiemeltje, a jelenlegi korosztályos világelső Harold Mayot már a második fordulóban búcsúra kényszerült. A hazaiak nagy kedvence a 17 esztendős, szerb Hamad Medjedovicstól (junior ITF 46.) szenvedett 7:5, 4:6, 6:3 arányú vereséget, s ezzel még a harmadik körbe sem jutott be.

Roland Garros. A kategóriás juniortorna. Párizs (Franciaország)
Egyes. 2. forduló. Leányok: Tóth Amarissa Kiara−Julie Belgraver (francia) 2:6, 7:5, 6:2
Fiúk: Leandro Riedi (svájci)−Fajta Péter 6:1, 6:4
Páros. 1. forduló. Leányok: Victoria Jimenez Kasintseva (andorrai), Ane Mintegi Del Olmo (spanyol)−Pia Lovric (szlovén), Tóth Amarissa Kiara 6:4, 6:3. Maria Bondarenko, Diana Shnaider (orosz)− Beatrice Ricci (olasz), Szabanin Natália 6:4, 6:1
Fiúk: Dev Javia (indiai), Han Wen Li (kínai)−Jegor Agafonov (orosz), Fajta Péter 4:6, 6:3, 10-8