Óriási győzelemmel kezdte a 2025-ös esztendőt Marozsán Fábián (jobbról) Hongkongban. Az ATP 250-es torna második fordulójában, csütörtökön, 7:5, 3:6, 6:3-ra verte a viadal első kiemeltjét, a világranglista 8. helyezett Andrej Rubljovot, s ezzel bejutott a legjobb nyolc közé. A negyeddöntőben, magyar idő szerint pénteken délben, a kínai Sang Csün-cseng állította meg, akitől három szettben szenvedett vereséget. (Fotó: Hong Kong Mens Tennis Open)
Gy. Szabó Csilla
Az ATP összevetésében az 58. helyen álló legjobb magyar teniszező másodszor mérkőzött a 2021-ben 5.-ként jegyzett orosszal, akitől a tavalyi, szintén 250-es umagi viadalon három szettben (5:7, 6:3, 6:2) kapott ki. Most is Fábi kezdte jobban a meccset, és saját bevallása szerint jó játékkal nyerte az első játszmát. A másodikban hullámvölgybe került, amiből sikerült kijönnie. A meccset adogatóként zárta le, s bár semmire hozta ezt az utolsó gémet, minden pontért meg kellett küzdenie a csapata által a mérkőzést követően kiadott sajtóközlemény szerint. Ebben azt is elismerte, hogy következő ellenfele, a hazai pályán játszó Sang Csün-cseng (ATP 50.) ellen is nehéz mérkőzést vár, mert nem fekszik neki a kínai játékstílusa, a hongkongi gyors, csúszós pálya inkább riválisának kedvez.
A péntek délelőtti mérkőzés azonban kezdetben alaposan rácáfolt Marozsán óvatosságára, az első szettet kevesebb mint harminc perc alatt, 6:1-re nyerte. A másodikban viszont ismét hullámvölgybe került, a kínai már 4:1-re is vezetett, ezt követően két játékot is nyert a magyar teniszező, mégis 6:3-ra bukta a játszmát.
A harmadikban óriási csata alakult ki, kezdetben Marozsán volt lépéselőnyben, 2:2-nél azonban ellenfele breakelt, s ezzel 3:2-es előnyhöz jutott a kínai, amelyet be is biztosított a következő adogatójáték megnyerésével (4:2). Ezt követően a magyar teniszező gyorsan hozta a szerváját, ám fordítani nem tudott. Ellenfele 5:4-es 40:15-ös állásnál az első meccslabdát kihasználva nyert 1 óra 44 perc alatt.
A találkozót követően Marozsán Fábián online beszélgetés formájában állt a magyar sajtó rendelkezésére.
A TotalTenisz kérdésére, amely azt firtatta, hogy a Rubljov elleni meglepetésgyőzelem mennyiben volt hatással pénteki teljesítményére, a következőket válaszolta:
„Ha egy nagyon jó teniszezőt verünk meg, akkor a következő fordulóban egy papíron gyengébb ellenféllel szemben mindenki automatikus sikert vár el. Pedig ezen a szinten mindenki elképesztően jól játszik, senki ellen nem lehet biztosra menni. Ez így volt most is, hiszen a kínai fiú az ötvenedik a világranglistán, igazából nem képviselt sokkal gyengébb játékerőt, mint az orosz. Őszintén bevallom, a Rubljov elleni találkozó az intenzitása ellenére sem vett ki belőlem olyan nagyon sokat, hogy arra foghatnám a mai vereséget. De egyébként sem szeretnék kifogásokat találni, hiszen nekünk folyamatosan jó teljesítményt kell nyújtanunk. Napról napra menni kell tovább, függetlenül attól kit is vertünk meg előzőleg. A csütörtöki győzelem mindenesetre nagyon pozitív volt a számomra, ahogy maga az idénykezdés is. Egy minimális alapozásból érkeztem, amit igen óvatosan itt is folytatunk, természetesen a meccsekkel teljes összhangban. A tavalyihoz képest az eredmény is jobb, és a játékom is jobban összeállt.”
Marozsán Fábián a sajtóbeszélgetésen elmondta, hogy a kínai elleni találkozó a terveinek megfelelően kezdődött, sőt, simábban nyerte az első játékokat, mint ahogy azt gondolta. A második szettben ismét kicsit „belealudt” a meccsbe, nem tudta addigi magas színvonalát tartani, miközben ellenfele változtatni tudott. Miközben romlottak a szervái, Sang Csün-cseng kifejezetten jó helyekre adogatott, és az alapvonalról is nehezen elérhető területeket támadott. Egy nagyon okos és taktikus ellenféltől szenvedett tehát vereséget.
Újságírói kérdésekre Fábián azt is elmondta, hogy a csütörtöki találkozó után igen későn került ágyba, s akkor is még a Rubljov elleni meccs pillanatai cikáztak a fejében, miközben lélekben már a kínaira készült. De ez teljesen normális, és igyekszik egyre inkább hozzászokni a helyzethez. Ami pedig a most megszerzett értékes pontokat illeti, nagyon is figyel rá, hogy mikor kell az egy évvel korábbi teljesítménye nyomán védeni őket, bár nem meccsről meccsre követi a ranglista állását, inkább havi bontásban. Éppen ezért az idénykezdés mérlegét is majd az Australian Opent követően vonja meg. Nem is dől most hátra, megy tovább és a maximális pontok összegyűjtésére koncentrál. Még akkor is, ha aucklandi indulását végül le kellett mondania utazási nehézségek miatt.
A kínai elleni találkozóval kapcsolatban azt is megjegyezte, hogy a hazai pálya minden előnye Sang Csün-cseng oldalán volt, amit kisebb mértékben ugyan, de Rubljov ellen is érzett. Ő pedig emiatt úgy próbálta felfogni mindkét mérkőzést, mintha egy idegenbeli Davis-kupa-találkozóra készülne.