A tóparton magasodó, új ruhát öltött Hotel Helikon szomszédságában a közelmúltban avatták a multifunkcionális sportcentrumot, melynek hat új teniszpályáját a nemzetközi szenior torna mérkőzéseivel igyekeztek "betaposni", simítani. A törökök elleni péntek, szombati Davis Kupa összecsapás során a 2-es pályán lesznek a mérkőzések, mellette az 1-es és 3-as pályára kerülnek a lelátók.
Árvay Sándor
Elegáns a környezet a Balaton-partján. Számtalan családbarát szolgáltatással várják a a sportolás kedvelőit. A klubházban tágas pihenőtér, jól felszerelt öltözők valamint interaktív beltéri gyermek játszószoba fogadja vendégeket. Kívül pedig rekortán futókör és kisméretű focipálya, fitness-eszközök, vidám színekkel tarkított játszótér övezi a modern klubépületet, ahova Olaszországból importált leanderek között sétálhatunk be a hat teniszpályához.
A Davis-kupa I-es világcsoportjában, a keszthelyi a Helikon Teniszcentrumban Valkusz Máté, Marozsán Fábián (címlapfotónk a huntennis.hu felvétele), Piros Zsombor, Fajta Péter, Füle Mátyás ötösfogata áll majd Nagy Zoltán szövetségi kapitány rendelkezésére a Törökország elleni összecsapáson. A tét a világcsoportba jutásért kiírt tavaszi párharcra jutás.
Már mindkét válogatott a helyszínen gyakorol. Ünnepélyes megnyitó pénteken 12.45 órakor, ezt követően l3 órától lesz egymást követően két egyéni mérkőzés. Szombaton 11 órakor a párossal kezdődik a zárónapi program, majd az 1-es számú játékosok csatáznak, s végül a csapatok 2-es számú teniszezőinek összecsapása fejezi be a programot.
Cikkünkben most nem a küszöbön álló meccs részleteit elemezzük, hanem a háttérről, a helyszínről szólunk, amikor a nagy múltra visszatekintő keszthelyi teniszsport történetébe avatjuk be az olvasót.
Mint a Balaton vize, olyan hullámzó a város teniszének története. A fehér sport már az 1800-as végétől jelen volt több tóparti településen, így a nyugati végeken lévő városban is, s aztán voltak csendes időszakok, majd jöttek az emelkedő hullámok, sikeres évek, évtizedek. A város gazdái úgy vélik, a mostani évek is egy ilyen magasba törő korszak kezdete, amikor az új beruházások hátán ismét fellendül a teniszélet.
– Annak idején, az ötvenes években 43 pályán nyomtuk itt a teniszt – emlékezik vissza a II. világháború után évtizedek hullámhegyére Polozgai Ernő (64), aki korábban játékosként, ám 24 éves kora óta edzőként, pálya-üzemeltetőként dolgozik, így teljes rálátással bír a keszthelyi tenisz közelmúltjára. Röplabdázóként indult sportpályafutása, a teniszpálya lett az otthona. A kezdés éveiben „húsvágódeszkával ütöttük a labdát, kopasz labdákkal edzettek a gyerekek”
Most húszegynéhány pálya van a városban, jól jött tehát a Helikon szálló előtti multifunkcionális rekreációs park, melynek központjában ott van a megújult Helikon Teniszcentrum a maga hat pályájával, szép központi épületével, mely a Törökország elleni Davis Kupa összecsapásnak is otthont ad.
Ami a múltat illeti, van mivel büszkélkedniük a keszthelyieknek, hiszen az 1957-ben alakult klub egy esztendővel később már rangos nemzetközi eseménynek adott otthont. A ma is működő ligeti pályákon (a névazonosság elkerülése okán a Helikon nevet az új központ tartotta meg, míg itt, az erdei övezetben Főnix névre keresztelték az egykori alapítók játékterét) kínai teniszezők vendégeskedtek a Budapest-Peking válogatott mérkőzésen, melyre elővételben 6, a helyszínen vásárolva 8 forint volt a belépőjegy, a gyerekeknek pedig 2, vagy 3 forintot kellett fizetniük.
A magyar válogatott csapatban a teljes hazai élvonal, Gulyás István, Zentai Ferenc, Ádám-Stolpa András, Szikszai András és Komáromy Ferenc szerepelt, s együttesünk fölényes győzelmet aratott az ázsiai teniszezők ellen. A vendégekkel később Fűzfőn és Győrött is összemérte tudását a magyar válogatott.
– Gulyás István, Ádám-Stolpa András és Komáromy Ferenc játékára, s az ázsiai vendégek teniszezésére sokan voltak kíváncsiak, meg is teltek a 2-es pályán felállított lelátók – emlékezik vissza Polozgai Ernő. Azt pedig már egy másik veterán keszthelyi teniszbaráttól, Kulcsár Tamás fogorvostól tudjuk meg, milyen furcsaság ötvözte akkoriban a keszthelyi pályák építését.
– A közeli vágóhídról kaptunk marhavért, azzal locsolták a pályát, „színezték”a kifejezetten szép, vöröses salak alapjait.
Forintos László volt a helyi teniszélet atyja, a fővárosból Sikabonyi Péterné Gyöngyi érkezett az iskolai teniszoktatás koordinálására, Péczely Péter és Fegyveres Péter dolgozott fiatalokkal. Volt mini I. és mini II. korcsoportos csapatuk is, közben Kispéteri Péter szorgoskodott azért, hogy megtelepedjen a városban a nemzetközi szeniorbajnokság, melyre mindig érkeztek egykori sztárjátékosok, az idei, 46. kiírásra például a profi párosjáték királya, az ötszörös Grand Slam-bajnok ausztrál Paul McNamee.
– Amikor a klub alakulását követően fellendült a teniszélet, jártuk az iskolákat, s jöttek a gyerekek, szép számmal – emlékezik vissza Polozgai Ernő. – Az ifjak az Ady utcai pályákon játszottak, a felnőttek itt, az akkor még Helikon pályáknak nevezett, mostanság Főnix névre keresztelt szép környezetű, ligetes telepen. Felépítettük a klubházat, voltak csapataink a megyei bajnokságban, s OB III-ban küzdő női együttesünk. Gyerekcsapatunk vidékbajnok volt, gyakorta ért el sikereket a Pogány-Peregi Kupán. S voltak rangos nemzetközi versenyek is a nyolcvanas-kilencvenes évek fordulóján a Helikon pályáin: a fedett csarnok Bolltex szőnyegén rendeztek Fed Kupa-mérkőzést, s férfi ITF viadalon láthattuk itt a dél-afrikai párosklasszis Norvalt, vagy a későbbi ATP világelső orosz Kafelnyikovot is.
Aztán lejtmenetbe került a helyi teniszélet. Csökkent a pályák száma, felszámolódtak a szálloda pályái és csarnoka, elmaradtak a gyerekek, néhány lelkes amatőr vitte tovább a sportágat.
Most az újjáalakult klub, az elegáns sportközpont feladata lendületet adni, ifjú játékosokat toborozni, versenyeket hozni a tóparti városba.